Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András az Amerikai Magyarok Országos Szövetsége V. Kerekasztal Értekezletének résztvevőihez, Niagara Falls, 1995. IX. 16.

Tisztelt jelenlevők!

Mivel megtisztelő meghívásuknak rajtam kívül álló okokból kifolyólag nem tudok eleget tenni, az alábbiakban igyekeztem összefoglalni azokat a nehézségeket amelyekkel, nekünk vajdasági magyaroknak meg kell küzdenünk ha meg akarjuk valósítani autonómiatörekvéseinket.

I.

A vajdasági magyarság a rendszerváltással párhuzamosan megszenvedi a volt Jugoszlávia területén kirobbant polgárháborút és súlyos veszélyek között igyekszik megmaradni. Elsősorban békére vágyunk. Érdekeltek vagyunk továbbá a tényleges rendszerváltásban. A maffiagazdálkodás elemeitől terhes üzleti tevékenység visszaszorításában, s az európai gazdálkodási rendszer minél visszafordíthatatlanabb térhódításában.

Az elmúlt évek során, a háborús borzalmak között részünk volt a nemzetben, a kisebbségi kollektivitásban való gondolkodás élményében, s részt vettünk sorsunk alakításában. Az autonómiát a vajdasági magyarok közösségként való megmaradásuk zálogának tartják.

A VMDK autonómiamodellje egészséges kompromisszum. Modus vivendi, egyfelől a nemzeti önrendelkezés elve, másrészt az állami szuverenitás, a területi integritás megőrzésének igénye között. Kiiktatja a határmódosítási követelésekkel járó háborús veszélyt, ugyanakkor lehetővé teszi a határmódosítás nélküli nemzeti integrációt. Ebben a vonatkozásban alkalmas a trianoni trauma demokratikus meghaladására.

A VMDK nemzetközi tevéknyesége során igyekszik megjeleníteni a vajdasági magyarság politikai szubjektum voltát.

Autonómiakoncepciójának népszerűsítésével igazodik a nemzetközi közösség törekvéséhez, hogy a kisebbségek kérdése demokratikus kompromisszum utján rendeződjön. A perszonális autonómia koncepciója erre különösen alkalmasnak látszik. Azzal, hogy területi elhatárolódás nélkül lehetővé teszi a kisebbségi kollektivitáson belüli politikai pluralizmust, s ennek alapján a legitim kisebbségi vezetőréteg megválasztását, valamint a nemzeti önazonosság szempontjából fontos tevékenységek, mint amilyen az oktatás a művelődés és a tájékoztatás ügyeinek önálló, demokratikus intézését, a perszonális autonómia koncepciója nemzetközileg alkalmazható modellé válik.

A geopolitikai körülményekből kifolyólag, a vajdasági magyarság nyílt és megoldatlan helyzetének rendezése két irányban látszik lehetségesnek: a volt Jugoszlávia területére kiterjedő békefolyamatban, de úgy is, hogy a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek helyzetét regionális problémaként vetjük fel.

A jugoszláv békefolyamat keretében abból indulunk ki, hogy Szerbia egy soknemzetiségű ország, amelyben minden harmadik lakos a kisebbségekhez tartozik. Logikusnak látszik hát a követelés, hogy ezek nyílt és megoldatlan helyzetét is rendezni kell.(Erről levelem második részében bővebben szólok.)

A Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek kérdése felfogható a térség biztonságpolitikai problémájaként is. A politikai szervezeteik tevékenysége révén a kisebbségek a politika szubjektumává váltak, s érdekeltek autonómiatörekvéseik érvényesítésében. Ha ez az érdekeltség politikai követelések formájában jelenik meg, a kisebbségek biztonságpolitikai tényezővé válnak. Az érintett országok, Magyarország, Románia, Szlovákia és Kis-Jugoszlávia, de az érintett kisebbségi közösségek is érdekeltek benne, hogy a demokratikus kisebbségi követelések következtében létrejött politikai feszültség ne állandósuljon, s ne váljék a térségben bizonytalansági tényezővé.

Ahogy Magyarország nem veheti semmibe a magyar kisebbségi követelések nyomán jelentkező politikai feszültséget, úgy a környező államok sem kezelhetik kizárólag belügyként az ott élő kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetét. Közös érdekük, hogy együtt, esetleg nemzetközi közvetítők segítségével tartós megoldást találjanak. Ha az érdekelt országok a kisebbségi autonómiatörekvések érvényesítésében találják meg a megoldást, ezzel az Európába vezető utukról hárul el egy kicsinek éppenséggel nem mondható akadály.

II.

Az elmúlt hetek folyamán, a horvátországi szerb menekültek második hullámának hatalmi úton történő elszállásolása új helyzetet teremtett. Az elmenekült és eltávozott 35-40 ezer magyar helyett mintegy 40 ezer szerb menekült érkezett, s ezek letelepítése gyakorlatilag megkezdődött.

Ezzel az idevágó nemzetközi dokumentumokkal ellentétben, jelentősen megbomlott a lakosság etnikai összetétele.

Ebben a helyzetben a vajdasági magyarság vagy megbékél sorsával, s magára hagyatva, maga is az elvándorlás illetve a beolvadás útjára lép, vagy összeszedi magát, s megkísérli rávenni a magyar és a szerb államot, hogy a két ország és a két nép viszonyainak globális rendezése keretében létrehozhassa megmaradásának jogi keretét az autonómiát.

A Magyar Autonómia megteremtésének négy feltétele van.

Az első, hogy a vajdasági magyarságnak legyen politikailag hiteles, megvalósításra alkalmas autonómiamodellje.

Másodszor, a szerb politikai elit körében meg kell, hogy érjen a felismerés, hogy a többnemzetiségű Szerbiában a vajdasági magyarság autonómiatörekvései nem ellentétesek a szerb nemzet távlati érdekeivel, s hogy a vajdasági magyarság követeléseinek érvényesítése az Európához való közeledés különösen fontos állomása lehet.

Harmadszor, szükség van arra, hogy a magyarországi politikai elit (nemcsak a kormány, hanem a politikai pártok is), autonómiaügyben egyezségre jusson, s ennek eredményeként a gyakorlatban is támogassa a VMDK politikailag legitmizált autonómiamodelljének megvalósítását.

S végül fontos, hogy a vajdasági magyarság autonómiatörekvései beleilleszkedjenek a volt Jugoszlávia területén zajló nemzetközi rendezés folyamataiba.

Az első és a negyedik feltétel már teljesült. A második teljesülése folyamatban van, annál is inkább, mivel világossá vált, hogy a békefolyamat nem fejeződhet be a Szerbiában élő kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetének rendezése nélkül.

A harmadik feltétel megvalósítása egyenlőre kérdéses. Nemzetközi szinten a magyar kormánytényezők nem tesznek ugyan lépéseket a vajdasági magyarság autonómiatörekvései ellen, s a magyar kormány nyilatkozata, miszerint a magyar-szerb viszony alakulása nem lehet független a vajdasági magyar kisebbség iránti szerb viszonyulástól, reményekre jogosítanak. Ugyanakkor a magyar belpolitikában fokozottan érvényesül a Határon Túli Magyarok Hivatalának autonómiaellenes politikája, ami igencsak érezteti hatását, mind a magyarországi, mind pedig vajdasági magyar politikai porondon. Ha a HTMH elnöke kijelenti, hogy "az autonómia és a menekültkérdés az adott ország ügye", ez a vajdasági magyarság számára csak egyet jelenthet: azt, hogy szorult helyzetében cserbenhagyja az anyaország. (Ezzel összefüggésben meg kell mondani: a Vajdasági Magyarok Szövetsége, amelyben a VMDK disszidensei tömörülnek, nem fogadja el a VMDK autonómiakoncepcióját, sajátja pedig nincs. Ez a politika nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy ellenzi az autonómiát. A gyakorlatban ez a szervezet kifutópályául szolgál azoknak a magyarországi politikai erőknek amelyek úgy kívánják lerövidíteni az Európai Unióba vezető utat, hogy semmibeveszik a kisebbségek autonómiatörekvéseit.)

Az új kolonizáció végveszélybe sodorja a vajdasági magyarságot.

Ezért a VMDK, történelmi felelősségének tudatában most aláírásgyűjtő akciót szervez, amelynek az a célja, hogy politikailag releváns formában maguk a vajdasági magyarok kérjék fel a Szerb- és Magyar Köztársaság kormányát, hogy mind a betelepítés mind pedig az autonómia kérdését közösen, a magyar-szerb viszony globális, távlati rendezése keretében oldják meg.

Tisztelt jelenlevők!

Úgy érezzük szimbólum értéke van annak, hogy Nyugat-Bácskában Doroszlón az egyik házba, amelyet a menekültek már háromszor törtek fel, de mindannyiszor sikerült őket kilakoltatni, mai esküvője után egy ifjú magyar pár költözik be.

Hiszünk és remélünk.

Tisztelettel:

Temerin, 1995. szeptember 16-án

Ágoston András elnök