Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Horn Gyulának, 1995. XI. 25.

Horn Gyula

Magyarország miniszterelnöke

Budapest

Nagyrabecsült Miniszterelnök Úr!

A VMDK Tanácsa 1995. november 25-ei ülésén megvitatta a boszniai békeegyezmény után előállt helyzetet. Megállapította, hogy a békefolyamat elérkezett a kisebbségek kérdésének rendezéséhez.

Megnyugvással vettük tudomásul, hogy e folyamatnak szomszédállamként, megfelelő formában, Magyarország is részese lehet.

Négy évi küzdelem után a vajdasági magyarság most reménykedhetik először abban, hogy autonómiájának ügye megfelelő súllyal kerül oda a nemzetközi közösség asztalára. A VMDK mindent megtesz, hogy az általa képviselt politikailag legitim autonómiamodell felkeltse a békefolyamat irányítóinak érdeklődését.

Ez azonban nem elég. Arra lenne szükség, hogy a magyar kormány is vállalja ennek a modellnek a hatékony, széleskörű nemzetközi képviseletét.

Ha a magyar kormány hajlandó segíteni autonómiatörekvéseit, a vajdasági magyarság önálló politikai szubjektivitással rendelkező kisebbségi közösséggé válhat, s hozzájárulhat a Kárpát-medencében élő magyarság határmódosítás nélküli politikai integrációjához.

VMDK európai demokrácia mércéivel mérhető, a békefolyamat irányítóival is ismertetett autonómiakoncepciójának részeként a perszonális autonómia modellje:

- felöleli a tömb-, a sziget- és a szórványmagyarságot is, s ezzel a vajdasági magyarság egészét politikai szubjektummá teszi,

- kiterjed az oktatásra, a művelődésre és a tájékoztatásra, azokra a tevékenységekre tehát, amelyek közvetlenül kihatnak a vajdasági magyarság önazonosságának megőrzésére,

- olyan választási mechanizmust irányoz elő, amely lehetővé teszi a többpártrendszer elveinek érvényesítését a vajdasági magyarságon belül.

Mindez lehetővé teszi, hogy a vajdasági magyarok ügyeit olyan politikusok intézzék, akik neki, nem pedig a szerb hatalomnak tartoznak politikai felelősséggel. Ebből kifolyólag a perszonális autonómia szervei politikailag hitelesen feltárják, kifejezik és képviselik, a vajdasági magyarság legáltalánosabb érdekeit.

A perszonális autonómia megvalósítása nélkülözhetetlen, de nem jelenti azt, hogy a magyar többségű községek számára nincs szükség területi autonómiára.

A VMDK autonómiakoncepciójának a területi autonómiát felölelő modellje:

-lehetőséget ad a magyar többségű, különleges státusú községek összevonására, a Magyar Autonóm Körzet létrehozatalára,

- a nem magyar többségű községekben és az ezekhez tartozó településeken biztosítja a nyelvhasználat jogát és a közigazgatásban, valamint az igazságszolgáltatásban való arányos részvételt,

- megoldást ad a magyarok és más nemzetiségek együttes döntéshozatalára az önkormányzatokban, valamint a Magyar Autonóm Körzet szerveiben.

A VMDK autonómiakoncepciója nem sérti a szerb államérdekeket.

Miniszterelnök Úr annak idején csak egy, a magyar politikai szervezetek által egységesen támogatott autonómiamodell képviseletét vállalta. Azóta a helyzet megváltozott. A Vajdasági Magyar Polgári Mozgalom nyíltan megmondta, az autonómia nem szerepel politikai célkitűzései között. A Vajdasági Magyar Szövetségnek azóta sincs a szervezet legfőbb testülete által is hitelesített autonómiakoncepciója. Nincs tehát mit egyeztetni.

Nagyrabecsült Miniszterelnök Úr!

A békekötés után előállt új helyzet, valamint a vajdasági magyarság érdeke viszont egyértelmű, határozott politikai tevékenységet tesz szükségessé. Ha a magyar kormány továbbra sem lenne hajlandó egyetlen legitim autonómiamodellünk képviseletére, ezzel lényegesen gyengítené a vajdasági magyarság autonómiaesélyeit.

A VMDK Tanácsa természetesen a saját autonómiamodelljét kívánja életre kelteni. De ha a magyar kormány más konkrét autonómiamodellt tartana alkalmasabbnak, a VMDK azt is megvitatja. Egy dolog a fontos: az, hogy a vajdasági magyarság ebben a döntő történelmi időpontban ne maradjon nemzetközileg is képviselt autonómiamodell nélkül.

Abban a reményben, hogy a magyar kormány ebben a történelmi pillanatban konkrét támogatásban tudja részesíteni a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit, a VMDK Tanácsának nevében nagyrabecsüléssel: Ágoston András elnök

Becse, 1995. november 25-én