Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Göncz Árpádnak, 1995. XII. 2.

Gönc Árpád

a Magyar Köztársaság elnöke

Budapest

Nagyrabecsült Elnök Úr!

A Magyar Szó 1995. december 1-ei számának 9. oldalán, a VMSZ szabadkai szervezetének összejöveteléről szóló tudósításban, keretbe kiemelve, Göncz Árpád Szabadkán címmel, a következő kishír jelent meg: "- Göncz Árpád elfogadta a meghívást, és magánszemélyként részt fog venni a Népkör Művelődési Egyesület felújított épületének átadásán - közölte Kasza József a VMSZ tisztújító értekezletén". A szóban forgó tudósításból még megtudhatjuk, hogy Miskolczi József eddigi elnök szerint “a Szerbiai Szocialista Párt hatalmi párt, és akarva-akaratlanul fenn kell tartani vele bizonyos kapcsolatokat”.

A szabadkaiak tudják: ezeknek a “bizonyos kapcsolatoknak” a következményeként a községi vezetők Kasza Józseffel az élen befogadták a szerb menekülteket. (Az Önnek írt Kasza-levél megírásakor a menekültek befogadása már megtörtént és itt maradásuk sajnos véglegesnek látszik.) Most a képviselőtestület döntése ellenére, községi pénzek jutnak a menekültek ideiglenes, illetve állandó letelepítésére.

December elsején telefonon megkeresett Szabó István úr, a Magyar Köztársaság belgrádi ügyvivője. Elmondta, hogy Elnök Úr magánjellegű látogatása, akkor jöhet számításba, ha mindkét politikai szervezettől meghívást kap, meg ha mindkét szervezet prominens személyiségei jelen lesznek az átadáson. Kérdésemre elmondta, hogy Kasza Józseftől ő már kapott meghívót az ünnepségre.

Sem én, sem a VMDK a mai napig nem kaptunk meghívót. A meghívók elmaradásának politikai oka van. Ismeretes ugyanis, hogy a Népkörben nem régen bekövetkezett robbantásos merényletért, melynek tettesei mindmáig ismeretlenek, Kasza József azon melegében a VMDK-t tette felelőssé.

A vajdasági magyarság egyik fontos intézményének, a szabadkai Népkörnek a felújítása fontos esemény, amely minden vajdasági magyart örömmel tölt el. Ez azonban a VMDK politikai felelősségét nem csökkenti, hanem növeli.

Részvételem az ünnepségen azt jelentené, hogy személyesen is, meg a VMDK nevében is vállalom a minősíthetetlen vádat. Ezt nem tehetem meg. Ami a VMDK részéről történő meghívást illeti, erről az Elnökség dönt.

Nagyrabecsült Elnök Úr!

Viszonylag régi ismeretség a miénk. Felelős posztjainkon mindig korrekt volt a viszonyunk. Az Ön személye iránti tisztelet arra késztet, hogy a felszín alatti összefüggésekre is rámutassak.

Az igazi baj az, hogy Kasza József és a politikai csoportosulás amelyet vezet, valamint a mögöttes magyarországi politikai erők ellenzik az autonómiát. A VMDK akarja az autonómiát. Olyat, amely politikai szubjektivitást ad ennek a szétszóródás szakaszába jutott sokat szenvedett kisebbségi közösségnek. A VMDK ellenzi a vajdasági magyar politikai eliten belül, az autonómia kérdésében meglevő különbségek elkendőzését. A vajdasági magyar választóknak akkor könnyítjük meg a döntést, ha a különbségeket világosan megfogalmazzuk és kimondjuk. Mert a vajdasági magyarság egységes: óriási többsége politikai szubjektivitással járó autonómiát akar.

Nagyrabecsüléssel: Ágoston András, a VMDK elnöke.

Temerin, 1995. december 2-án