Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Für Lajosnak, 1995. XII. 11.

Für Lajos

elnök

Magyar Demokrata Fórum

Budapest

Nagyrabecsült Elnök Úr!

Köszönöm a vajdasági magyarság autonómiatörekvései iránt megnyilvánuló jóindulatú érdeklődését. Mivel a volt Jugoszlávia területén zajló események ezt különösen időszerűvé teszik, megkísérlem röviden vázolni a kialakult helyzetet, s megindokolni, miért tartjuk fontosnak, hogy a magyar politikai elit ne általában támogassa az autonómiát, hanem vállalja egy konkrét modell nemzetközi képviseletét.

A szerb politikai színtéren három egymástól alapvetően eltérő autonómiakoncepció van jelen. Legkidolgzottabb, model formájában megjelentetett politikailag is hitelesített koncepciója a VMDK-nak van. Vajdaság autonómiáját egy kezdeményezés formájában ez év december 6-án mintegy harminc politikai és társadalmi szervezet támogatja. Ezek mögött nem áll szavazatokban is számottevő politikai erő, de nem kis meglepetésre közöttük van az Új Demokrácia nevű párt vajdasági körzeti vezetősége is. Ez a párt a Szerbiai Szocialista Párttal koalícióban kormányoz Szerbiában. A harmadik koncepció a Vajdasági Magyar Szövetségé, amelyet a Határon túli Magyarok Hivatala (elsősorban Törzsök Erika ) támogat, írásban rögzítve még nem látott napvilágot. A tisztségviselők nyilatkozatai alapján megállapítható, hogy a községi önormányzatokra alapuló területi autonómiát szorgalmaznak, amely a magyar töbségű községeket foglalná magába. Ezt még a VMSZ szervei sem fogadták el.

Modellek híjján a VMDK autonómiakoncepcióját nincs mivel összehasonlítani. A magyar politikai elit autonómiaügyben megmutatkozó döbbenetes tájékozatlanságát, amelyet a VMDK ellenes médiakampány mind Magyarországon, mind pedig a Vajdaságban legfeljebb politikai köddel körít, indokoltnak látszik néhány háttérjelenséget megvilágítva ellensúlyozni.

Nézzük meg mindenek előtt, mi motiválja az egyes autonómiakoncepciók megjelenését.

A VMDK megalakulása óta azért száll síkra a magyar autonómiáért, mert álláspontja szerint csak az ebben rögzített jogi keretek között van esély a vajdsági magyarság identitásának megőrzésére.

Azok, akik a Vajdaságot európai régónak tartják és területi, politikai szempontjából teljes autonómiáját szeretnék újáélszteni, a tartomány soknemzetiségű jellegét emelik ki, s a különböző kultúrák egybefonódására hivatkoznak. Szerintük létezik külön vajdasági szellemiség, melybe előbb utóbb a betelepülők is beilleszkednek. Kézzelfoghatóbb a kifogásuk, miszerint jelenleg a központi kormány elvonja a Vajdaságban megtermelt anyagi javakat.

Az aláírók elismerik, hogy a szerb szavazók óriási többsége nem áll javaslatuk mögött, s ezért Kezdeményezésükben a Vajdaság autonómiája ügyében nem szorgalmaznak népszavazást. Elképzelésük megvalósulását a külső körülmények alakulásától várják a megoldást.

A Kezdeményezést sem a VMDK, sem a VMSZ nem írta alá.

A VMSZ nem csatlakozott, mert "egyik szakasza elveti a területi autonómia lehetőségét".

A VMDK ezen kívül más veszélyt is lát a szóbanforgó Kezdeményezésben. evezetesen azt, hogy esetleg mégis megvalósul. Erre a lehetőségre utal, hogy a politikai romantika képviselőin kívül az aláírók között egyenlőre szerényen, csupán északbácskai szervezetének képében, jelen van a már említett Új Demokrácia, a kisebbik szerb kormánypárt is.

Mi az oka ennek a jelenlétnek?

Szerintünk az, hogy Szerbiának szüksége lehet egy erős szerb Vajdaságra. Természetesen nem a jellegzetes vajdasági szellemiség miatt, vagy azért mert Szerbia is európai régiónak tartaná Vajdaságot és így akarja a kisebbségeknek is gondját viselni. Sokkal inkább azért, mert Kosovótól már aligha lehet megtagadni a teljes politikai területi autonómiát. Tekintettel arra, hogy ott a lakosság 92 százaléka albán, ez csak etnikai autonómia lehet. Ezzel szemben egy szerb Vajdaság olyan politikai ellenpont lehet, amely végül is a szerb központi hatalomnak biztosítja majd a tényleges döntéshozatal jogát.

Ennek tudatában, a vajdasági magyarság szempontjából végzetes visszalépésnek tűnik a Magyar Szocialista Párttal kapcsolatos legújabb hír. Nenad Canak az egyik aláíró kispárt elnöke ugyanis az aláírási ünnepségen az újvidéki Magyar Szó tudósítása szerint a közölte, hogy "kedden (december 6-án) Budapesten máris tárgyalásokat folytattak a magyar kormánypárt, valamint a svéd és a dán kormány képviselőivel és számítanak azok támogatására a nemzetközi fórumok előtt".

A VMSZ autonómiakoncepciója nem látott még napvilágot. De, ha a szerb Vajdaság autonómiája Kosovo ellenpárjaként valósul meg, akkor területi autonómiát a szerb Vajdaságban aligha lehet elképzelni. Hogy ennek tudatában mit fog tenni a VMSZ, az majd kiderül. Megelégszik egy magyartöbbségű közigazgatási körzettel, melynek esetleg a szerb kormány által kinevezett magyar körzetvezetője lesz? A vajdasági magyarság számára ez sem valami fényes távlat. Sajnos magyar részről Törzsök Erika a HTMH alelnöke pont ezt (...)