Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András bevezetõje az autonómiakoncepció vitájához
a VMDK Szabadkán 1995. III. 11-én megtartott közgyûlésén

 

Tisztelt jelenlevõk, kedves barátaim!

Mint ismeretes, Tanácsunk közvetlenül a VMDK zentai Közgyûlése után úgy döntött, elérkezett az ideje annak, hogy megújítsuk autonómiakoncepciónkat. Olyan dokumentumra van szükségünk amely alkalmas a hatalommal való politikai párbeszéd sikeres lebonyolítására. De magunk számára is világossá kell tenni, mit értünk a személyi elvû kisebbségi önkormányzat fogalma alatt. Ezenkívül, gyakorlati modellbe építve kívántuk megmutatni, hogyan lehet érvényesíteni a vajdasági magyarság körében is jelentkezõ politikai pluralizmust.

El kell dönteni, hogy a vajdasági magyarság alapérdekeinek megfelelõen, melyik autonómiaformának adunk elõnyt, melyiket tesszük a modell domináns elemévé. Abból indultunk ki, hogy a vajdasági magyarság területileg igen megosztott. Egy része tömbben él, de itt sem éri el a hatvanöt százalékot. Nagy számban élnek magyarok szórványban, de oda kell figyelni a szigetmagyarságra is.

A VMDK nem vállalhat egy olyan autonómiakoncepciót, amely a szórvány- és a szigetmagyarságot is megtagadja, hiszen akkor magunk alatt vágnánk az ágat. Aki róluk lemond, az vagy politikai szélhámos, vagy a részérdekeit igyekszik a magyarság egészének kárára érvényesíteni.

Fontosnak tartottuk azt is, hogy a modell amelyet kidolgozunk, könnyen beilleszkedjen az autonómiára vonatkozó legújabb nemzetközi elképzelésekbe. A célunk az, hogy újat adjunk, s a nemzetközi politikai színtéren mások is, a békefolyamat irányítói is hasznosnak lássák kezdeményezésünket.

Ez nem öncélú politikai törekvés!

Ha olyan kezdeményezéssel tudunk fellépni, amely másoknak is hasznára válhat, könnyebben hozzájutunk a nemzetközi támogatáshoz. E támogatás hiányában autonómiánkat igen nehéz lenne megvalósítani.

A VMDK Kanizsán meghozott autonómiatervezetének elévülhetetlen érdeme, hogy a legsúlyosabb háborús körülmények között, az erõszakos mozgósítások és a vajdasági magyarságra nehezedõ uszító propaganda nyomása alatt, bebizonyította a világnak, hogy ez az õshonos népcsoport él, ellenáll és körülményei ellenére gondolkodni is tud. Dr. Hódi Sándor a VMDK akkori alelnökének érdeme magának a szövegnek a létrejötte, különösen az, hogy a több nyelvre lefordított dokumentum eljutott a világ minden tájára.

A VMDK-nak a vajdasági magyarság egészének boldogulására irányuló politikája jelzi a folyamatosságot a kanizsai és a most véglegesítés elõtt álló autonómiamodell között.

Miben korszerûsödött a kanizsai modell?

Mindenek elõtt formájában. Az alkotmány és törvénymódosítási javaslat helyett a Kezdeményezésben politikai dialógusra, megegyezésre serkentünk. Igaz, igyekeztünk úgy fogalmazni, hogy a megfelelõ jogi forma a szövegbõl könnyen kibontható legyen.

Felismertük továbbá, hogy a kanizsai modellben a területi és a személyi elvû kisebbségi önkormányzat között megnyilvánuló kettõsséget, a logikailag is zavaró mellérendeltségi viszonyt fel kell oldani. Az is hiba volt, hogy a kanizsai tervezet egy általános utalástól eltekintve nem foglalkozott a területi autonómiában élõ szerbek státusával.

Ezeket a hiányosságokat a Kezdeményezésünkben sikerült kiküszöbölni. A hármas autonómia rendszerében, a személyi elvû kisebbségi önkormányzat a domináns forma. Csak ez terjed ki az egész vajdasági magyarságra, s irányító szervei a magyarok szavazatai alapján jönnek létre. Ezzel szemben a területi önkormányzatok s így a Magyar autonóm Körzet szerveit az egész lakosság, magyarok és nemmagyarok hozzák létre. Autonómiakoncepciónk kanizsai változata ezt, a területi autonómia szerveinek létrehozatalát, növelve egyben a modell belsõ strukturális zavarait, egyszerûen megkerüli.

Miután eldõlt a dominancia kérdése, szükségszerûvé vált a személyi elvû kisebbségi önkormányzat közelebbi meghatározása. A kétházas képviseleti modell, a vajdasági Magyarok Gyûlése, valamint a Perszonális Autonómia Tanácsa és a Politikai Tanács, amely egy végrehajtó szervvel az Ügyintézõ Bizottmánnyal is kiegészül, lehetõvé teszi, hogy a magyarok által megválasztott képviselõk felelõsséggel intézzék az identitásunk megõrzése szempontjából fontos ügyeket az oktatás a mûvelõdés és a tájékoztatás területén. Másrészt a Politikai Tanács feltárja, kifejezi és képviseli a vajdasági magyarság alapérdekeit a szerbiai illetve nemzetközi politikai színtéren, s ezzel érvényre juttatja a vajdasági magyarság politikai szubjektum voltát.

Korszerûsítést igényel a VMDK-n kívüli magyar politikai szervezetek megjelenése is. Tervezetünkben a magyarságon belüli pluralizmus kérdését úgy oldottuk meg, hogy a személyi elvû kisebbségi önkormányzat intézményei többpárti alapon jönnek létre.

Tisztelt jelenlevõk, kedves barátaim!

A trianoni trauma feloldása, együttes meghaladása a Kárpát-medencében élõ magyarság legfontosabb közös érdeke. Nem követelünk határmódosítást, de politikai integrációra törekszünk. Magyarország EU tagsága, valamint a kisebbségek autonómiatörekvéseinek megvalósítása olyan célkitûzések, amelyekért küzdve megvalósíthatjuk a politikai integrációt. Nem azt kell néha már szolgai alázattal kutatni, mi az ami a nyugatnak tetszik, hanem meg kell határozni érdekeinket, s azok érvényesítéséért a vitatkozva való együtthaladás elve alapján kell küzdelmet folytatni. Számunkra Európának nincs alternatívája.

De Európa Magyarországot nem akkor fogja gyorsabban befogadni, ha az lemond kisebbségeirõl, amelyek objektíve bizonytalánsági tényezõnek számítanak, hanem akkor, ha velük együtt, politikailag alkotó módon olyan megoldásokat tud felajánlani, amelyek csökkentik, netán meg is szûntetik a meglétünk miatt a térségben tapasztalható feszültséget.

Miért fontos mindez?

Mert mi, korszerûsített autonómiakoncepciónkkal kívánunk alkotó módon hozzájárulni a Kárpát-medencében élõ magyarság politikai integrációjához. Ha Közgyûlés is hozzájárul, az autonómiakoncepciónk ma véglegesített szövegét felkínáljuk a magyar kormánynak, hogy a nemzetközi politikai színtéren közösen népszerûsítsük, küzdjünk megvalósításáért.

Mindezt elõrebocsátva, arra kérem a Közgyûlést, vitassa meg és véglegesítse autonómiakoncepciónkat.

Köszönöm, hogy meghallgattak!