Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Органи
 Чл. 36. (1) Фондацията има управител.
(2) Когато учредителният акт предвижда повече от един орган, правилата за общото събрание и управителния съвет на сдружение се прилагат съответно за върховния и управителния орган.
(3) Върховният орган на фондацията може да взема решения за попълване на състава си.  Ако върховният орган не е в състояние да стори това, всяко лице от състава му, както и всеки заинтересован, може да поиска от окръжния съд да овласти определено лице да го извърши в съответствие с волята, изразена с учредителния акт.
Запазени правомощия
 Чл. 37. (1) Запазените правомощия за учредителя или определено от него трето лице преминават върху съответния орган на фондацията, в случай че учредителят или лицето почине, бъде обявен за отсъстващ или поставен под запрещение, съответно ако бъде прекратен, ако е юридическо лице.
(2) Ако лицата по предходната алинея не упражняват правомощията си с необходимата грижа или са в трайна невъзможност да ги упражняват, съдът по регистрацията, по искане на управителния орган, може да постанови техните правомощия да бъдат предоставени на съответния орган на фондацията за известен период или завинаги.
Г л а в а   ч е т в ъ р т а
ФОНДОВЕ
Фонд
 Чл. 38. (1) Фондът се учредява с обявяването на целите и способите за набиране на имуществото му.
(2) Обявителят на фонда се счита натоварен с управлението и разпореждането с имуществото на фонда.
Имущество
 Чл. 39. (1) Внесеното имущество се обособява за управление и разпореждане.
(2) Внесените във фонда пари, заместими вещи и вещи, които се унищожават чрез употреба, са обща собственост при дялове, пропорционални на направените вноски.
(3) Вносителите не могат да искат обратно имуществото си, ако с това се осуетяват целите на фонда, освен ако са налице основателни причини.
Отговорност на вносителите
 Чл. 40. Собствениците на внесеното имущество не отговарят за действията на лицето, натоварено с управлението и разпореждането.
Г л а в а   п е т а
ОРГАНИЗАЦИИ, ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТ В ОБЩЕСТВЕН ИНТЕРЕС
Приложно поле
 Чл. 41. (1) Разпоредбите на тази глава се прилагат спрямо организациите, определени за извършване на дейност в обществен интерес.
(2) Разпоредбите от учредителните или други актове на организациите, които противоречат на разпоредби на тази глава, се заместват по право от съответните нейни разпоредби.
Определяне за извършване на дейност в обществен интерес
 Чл. 42. (1) Определянето на организацията за извършване на дейност в обществен интерес става с учредителния акт.
(2) Определянето за извършване на дейност в обществен интерес е неотменяемо.
Органи
 Чл. 43. Организацията има колективен върховен орган и управителен орган.
Задължение за водене на книги
 Чл. 44. Организацията е длъжна да води книги за протоколите от заседанията на колективните си органи и за актовете на едноличните си органи.
Разходване на имущество
 Чл. 45. (1) Организацията може безвъзмездно да разходва имущество единствено за осъществяването на своите цели.
(2) Подборът на лицата, подпомагани от организацията, се извършва в зависимост от естеството на осъществяваната цел и финансовите възможности на организацията.  Информацията за реда, по който се извършва подборът, трябва да е общодостъпна.
(3) За безвъзмездно разходване на имущество на организацията е необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:
1. лица от състава на другите й органи и техните съпрузи;
2. роднини на лицата по т. 1 по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
3. лица, били в състава на другите й органи.
(4) Организацията не може да сключва сделки с лицата по ал. 3, т. 1 и 2, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на организацията.
(5) Организацията е длъжна да ограничава административните си разходи до обичайно необходимото и не може да заплаща възнаграждения по-високи от тези, обичайно заплащани за подобни дейности.
Реорганизация
 Чл. 46. Организация, определена за извършване на дейност в обществен интерес, може да се реорганизира само в организация със същото предназначение.
Ликвидация
 Чл. 47. (1) Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори кредиторите на организацията от наличните парични средства, а ако това е невъзможно - чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на организацията.
(2) Имущество не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
1. учредителите и настоящите и бившите членове;
2. лицата, били в състава на органите й;
3. ликвидаторите, освен дължимото възнаграждение;
4. съпрузите на лицата по т. 1 - 3;
5. роднините на лицата по т. 1 - 3 по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
6. юридическите лица, в които лицата по т. 1-5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.
Имущество след ликвидацията
 Чл. 48. (1) Имуществото, останало след удовлетворението на кредиторите, се предоставя на организация, определена за извършване на дейност в обществен интерес със същата или близка нестопанска цел.
(2) Ако имуществото не бъде предоставено по реда на предходната алинея, то се получава от общината, в която е седалището на прекратената организация.  Общината е длъжна да използва имуществото за осъществяване на възможно най-близка нестопанска цел.
Г л а в а   ш е с т а
БЛАГОТВОРИТЕЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Р А З Д Е Л   I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Изисквания към благотворителните организации
 Чл. 49. (1) Благотворителни могат да бъдат организациите, които са юридически лица, определени са за извършване на дейност в обществен интерес, през последните три години не са извършвали действия в нарушение на чл.45, нямат невнесени в срок държавни вземания и имат за изключителна цел:
1. развитието и утвърждаването на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите или физическата култура;
2. подпомагането на социално слабите, на инвалидите или лицата, нуждаещи се от грижи;
3. подпомагането на социалната интеграция и личностната реализация;
4. защитата на човешките права или на околната среда.
(2) Качеството благотворителна организация може да бъде предоставено и на организация, която си поставя други цели от съществена полза за обществото.  В този случай качеството се предоставя за срок до пет години.  Срокът може да бъде продължаван.
(3) Качеството благотворителна организация може да бъде предоставено и на чуждестранна организация за дейността на неин клон в страната.
Цели
 Чл. 50. Благотворителната организация не може да има други цели, освен одобрените от Комисията за благотворителните организации.
Годишен доклад
 Чл. 51. (1) Благотворителната организация изготвя доклад за дейността си веднъж годишно.
(2) Годишният доклад трябва да съдържа данни относно:
1. съществените дейности, изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати;
2. размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства;
3. финансовия резултат.
(3) Докладът е публичен.  Съобщението за неговото изготвяне, както и за мястото, времето и начина за запознаване с него, се публикува в централен ежедневник.
Реорганизация
 Чл. 52. Благотворителната организация може да се реорганизира само след одобрение от Комисията за благотворителните организации.
Ликвидация
 Чл. 53. Ликвидаторът на благотворителната организация е длъжен да уведоми Комисията за благотворителните организации за назначаването си и за извършените действия по ликвидацията.
Облекчения
 Чл. 54. Благотворителните организации, облагодетелстваните от тях лица и лицата, предоставящи безвъзмездно имущество на такива организации, се ползват с предвидените в закона облекчения.
Р А З Д Е Л   II
КОМИСИЯ ЗА БЛАГОТВОРИТЕЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Състав на Комисията за благотворителните организации
 Чл. 55. (1) Създава се Комисия за благотворителните организации като независима институция на бюджетна издръжка.  Комисията е юридическо лице със седалище София.
(2) Комисията се състои от шест члена, поне половината от които трябва да бъдат правоспособни юристи.
(3) Членовете на комисията се избират, съответно назначават, както следва:  двама, от които един правоспособен юрист - от Народното събрание, двама, от които един правоспособен юрист - от Президента на Републиката и двама, от които един правоспособен юрист - от Министерския съвет.
(4) Мандатът на членовете на комисията е шест години.  Съставът й се обновява през три години с по един представител от всяка квота.
(5) Членовете на комисията избират председател с тайно гласуване за срок от три години.
(6) Член на комисията може да бъде освободен предсрочно от органа, който го е избрал, съответно назначил:
1. по негово искане;
2. когато с влязла в сила присъда е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление;
3. при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от една година.
(7) Във всички случаи на предсрочно прекратяване на мандата за оставащата част от мандата се избира, съответно назначава, нов член от съответната квота.
Правомощия на Комисията за благотворителни организации
 Чл. 56. Комисията за благотворителните организации предоставя и отнема качеството благотворителна организация и упражнява контрол върху дейността на благотворителните организации.
Вътрешни правила
 Чл. 57. Комисията за благотворителните организации приема правила за устройството и реда на работата си и утвърждава образци на представяните пред нея документи.
Р А З Д Е Л   III
РЕД ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ И ОТНЕМАНЕ НА КАЧЕСТВОТО БЛАГОТВОРИТЕЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ
Предоставяне на качеството благотворителна организация
 Чл. 58. (1) Качеството благотворителна организация се предоставя по писмено заявление на организацията.
(2) Към заявлението се прилагат:
1. препис от съдебните решения по регистрацията;
2. списък на лицата от състава на управителните органи;
3. декларация за извършените действия по чл. 45 през последните три години;
4. последният годишен счетоводен отчет;
5. удостоверение за данъчна регистрация;
6. декларация за дължимите данъци, такси, мита и други държавни вземания.
(3) Комисията за благотворителните организации се произнася с мотивирано решение в едномесечен срок.  Когато е необходимо да се представят допълнителни доказателства или да се отстранят недостатъци по представените документи, срокът започва да тече след изчерпване на предоставената възможност.
(4) Качеството благотворителна организация се придобива с вписване на решението в регистъра на съда.
(5) Предоставянето на качеството благотворителна организация има действие от възникването на организацията, ако е поискано в тримесечен срок от вписването й.
Ежегоден контрол
 Чл. 59. (1) Благотворителната организация е длъжна да представи до 31 май на всяка година информация за дейността си през предходната година.
 (2) На Комисията за благотворителните организации се представят:
1. преписи от съдебните решения за регистрация на промени;
2. списък на лицата, били в състава на управителните органи;
3. декларация за извършените действия по чл. 45;
4. годишен счетоводен отчет;
5. годишният доклад;
6. декларация за дължимите данъци, такси, мита и други държавни вземания.
Текущ контрол
 Чл. 60. Оправомощените длъжностни лица към комисията за благотворителните организации имат право по всяко време да извършват проверка за наличието на основания за отнемане на качеството благотворителна организация.
Актове за констатация
 Чл. 61. (1) За резултатите от проверката се съставя акт за констатация, който съдържа:
1. дата и място на съставяне;
2. собствено, бащино и фамилно име на съставителя;
3. наименование, седалище, адрес, номер на партидата по регистрацията и данъчен номер на проверяваната организация;
4. направените констатации;
5. опис на иззетите доказателства, ако има такива и кому са поверени за пазене;
6. собствено, бащино и фамилно име, единен граждански номер и адрес на разпитаните лица.
(2) Актът се връчва от съставителя по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(3) В двуседмичен срок проверената организация може да представи пред Комисията за благотворителните организации възраженията си по акта.
Отнемане на качеството благотворителна организация
 Чл. 62. (1) Качеството благотворителна организация се отнема, когато организацията:
1. не представи в срок информацията по чл. 59;
2. извършва дейност в нарушение на чл. 45;
3. има невнесени в срок държавни вземания.
(2) Преписи от решението по предходната алинея се изпращат служебно на съда по регистрацията, на данъчната и митническата администрация.
Възобновяване на качеството благотворителна организация
 Чл. 63. Организация, на която е отнето качеството благотворителна организация по чл. 62, ал. 1, т. 1 или 3, може да поиска предоставянето на това качество не по-рано от изтичането на една година след отпадане на основанията за отнемането му.
Обжалване решенията на Комисията за благотворителните организации
 Чл. 64. Решенията на Комисията за благотворителните организации подлежат на обжалване пред Върховния съд по реда на Закона за административното производство.
Г л а в а   с е д м а
ПРИЛОЖИМ  ЗАКОН
Приложим закон за организация с нестопанска цел
 Чл.65. Правоспособността, учредяването, реорганизацията и прекратяването на организация с нестопанска цел, нейното управление, представителството и членството в нея се уреждат от закона на страната, в която тя има своето седалище.
Приложим закон за клон на организация с нестопанска цел
 Чл. 66. (1) Учредяването дейността и закриването на клон се урежда от закона на страната, в която клонът има своето седалище.
(2) Чуждестранна организация с нестопанска цел не може да учреди клон в страната, ако целите й противоречат на обществения ред в Република България.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
 § 1. Съставът на Комисията за благотворителните организации през първия й мандат се обновява по жребий.
 § 2. Съществуващите организации с нестопанска цел се считат определени за извършване на дейност в обществен интерес по смисъла на този закон.
 § 3. Този закон отменя членове 131 - 154 от Закона за лицата и семейството (Обн., ДВ, бр.  182 от 1949 г.; попр., бр.  193 от 1949 г.; изм., Изв., бл.  12 от 1951 г.; бр.  12 и 92 от 1952 г.; бр.  15 от 1953 г.; попр., бр.  16 от 1953 г.; изм., бр.  8 9 от 1953 г., бр.  90 от 1955 г., бр.  90 от 1956 г., бр.  50 от 1961 г., ДВ, бр.  23 от 1968 г., бр.  36 от 1979 г., бр.  41 от 1985 г., бр.  46 от 1989 г., бр.  20 от 1990 г. и бр.  15 от 1994 г.).
 
 
Обратно в Интернет Парламент