Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Informační list č.5 MATICE ČMS

Září 1998 Ing. Z. Radimský, Tanvaldská 1335, Praha 8, 180 00 Ročník III

Vážení přátelé, členové Matice, sympatizanti a naši příznivci,

Předáváme vám nové číslo Informátora, který tvoří nejtěsnější spojení s vámi. Dostáváme od vás četné dopisy, ve kterých vyjadřujete svoje názory, připomínky a cenné návrhy jak prohloubit a zdokonalit naší práci, na co se zaměřit. Ujišťujeme vás, že toto vše je pro nás velice podnětné.

I.

Ve dnech 2-5.června 1998 se konal v Praze Všeslovanský sjezd, jehož úkolem bylo vzpomenout 150.výročí prvního Slovanského sjezdu v Praze v roce 1848. Svým jednáním sjezd dokázal zdůraznit myšlenku rozvoje slovanské vzájemnosti. Význam sjezdu potvrdila účast cca pětiset delegátů ze všech slovanských zemí – Běloruska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, České republiky, Chorvatska, Jugoslávie (Srbska a Černé hory), Makedonie, Polska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a představitelů Lužických Srbů a Rusínů. O úspěšnosti sjezdu svědčí pak přijatá závěrečná usnesení obsažená v závěrečném komuniké. Jsou to:

Slovanský výbor ČR připravuje publikaci VŠESLOVANSKÝ SJEZD – PRAHA 1998, která bude k dispozici za cca 50,- Kč nejpozději v říjnu t.r. Své závazné objednávky zasílejte na naší adresu složenkou, kterou přikládáme.

II.

Datum 28. říjen 1918 nám připomíná, že je to právě 80 let, kdy se zrodila Československá republika. Proto je nutné se dnes zamyslet, co vznik tohoto státu znamenal, co je s jeho existencí spojeno a co následovalo.

Bylo to téměř po 300 letech od tragické porážky 8. listopadu 1620 na Bílé hoře, kdy se český národ dostal do područí německo-rakouských Habsburků. Vznik samostatného Československa dovršil tím dílo nejen obrozenců v Čechách, ale také dílo slovenských buditelů. Naplnila se slova Františka Palackého: “byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm”. On také dále jako první vyjádřil ideu českých dějin: “…hlavní obsah a základní tah celého dějinstva českomoravského jest ustavičné stýkání a potýkání se Slovanství s Římanstvím a Němectvím…jelikož Římanství se samo s sebou, ale veskrze jen prostřednictvím Německa, se Čechů dotýkalo; může se také říci, že dějiny České se na sporu s Němectvím zakládají…”.

Masaryk navazuje na toto pojetí Palackého a zdůrazňuje, že jsou to ideály české reformace, která sice byla zničena, ale zůstává i pro budoucnost nejcennější závětí našich předků. Je přitom nutno zdůraznit, že tato reformace měla svoje národní jádro, které jasně dokumentuje i osoba Jana Husa.

Samostatný stát Čechů a Slováků vznikl na nejzápadnější hranici Slovanů a proto dostal svoje historické potvrzení. Význam tohoto postavení neklesá, ale naopak dnes ještě stoupá s novou aktivitou extrémistických Němců po revanši, který se netýká jen Čechů a Slováků, ale týká se stejně tak Poláků a Srbů, které dnes Německo tak názorně uplatňuje v Jugoslávii.

Vznik Československa je plně spjat s bojem našich vlastenců v zahraničních legiích a činností našich představitelů, Masaryka, Beneše a Štefánika v zahraničním odboji. Vznik Československa je také poznamenán snahou některých německých a rakouských extrémistů o odtržení pohraničních oblastí osídlených Němci.

Hovoříme-li o výročí vzniku Československé republiky, musíme také podtrhnout její dvojí rozbití. První následovalo po mnichovské zradě západních mocností v r. 1938, kdy nás vydali do rukou Hitlera a fašistického Německa. Ke druhému rozbití pak došlo proti vůli většiny Čechů a Slováků zradou českých politiků v roce 1992.

Považujeme proto za nutné jménem Matice Čech, Moravy a Slezska iniciovat mohutná spontánní vlastenecké připomenutí tohoto jubilea v celé naší vlasti. Doporučujeme organizovat besedy, aktivy, slavnostní shromáždění, na kterých bude hovořeno o významu 28.října 1918 a současně připomenuto varování proti dnešnímu překrucování historie.

III.

Věc: náš dopis parlamentním klubům.

Dne 29.5. bonnský parlament přijal oficiální rezoluci, v níž se praví, že Německo odsuzuje poválečný odsun Němců z východní Evropy jako čin, který je v rozporu s mezinárodním právem. Bonnský parlament tak zpochybňuje výsledky 2. světové války a Postupimskou dohodu. Polský sejm nelenil a 3.7. přijal také rezoluci, v níž tu bonnskou důrazně odmítl. Také prezident Kwašnievski využil návštěvy v Berlíně (4.7.) a Německým hostitelům připomenul, že Poláci jsou na otázku západních polských území mimořádně citliví.

Tážeme se, jak se vyjádří vláda a parlament ČR, respektive její parlamentní kluby?

IV.

Věc: několik vět ze Stanov Matice ČMS schválených MV dne 1.7.1996 č.j. II/s – OS/1 – 27505/95-R.

Organizace se zřizuje v souladu se zákonem o sdružování občanů ČR č. 83/90 Sb.

Posláním Matice je chránit a rozvíjet národní uvědomění, slovanskou vzájemnost a přispívá ke vzájemnému sbližování národů a národností doma i v zahraničí.

Matice šíří ideály humanismu, demokracie a podílí se na upevňování úcty a důstojnosti člověka; přispívá k zachování svrchovanosti a územní celistvosti ČR, vytváří podmínky pro aktivní a účelovou činnost v oblasti národní kultury, ochrany českého jazyka a jeho užívání.

Matice prosazuje prioritu národních zájmů v oblasti ekonomiky, kultury a vzdělání; vykonává vlastní ediční činnost doma i za hranicemi (např. prostřednictvím internetu).



Stránku sestavil František Gallovič.
Poslední úpravy 25. srpna 1998