Men health. Sexuální poruchy. Let's know world around us. Travel as way to see it.

Czech version

German version

English version

Spanish version

French version

Greek version

Italian version

Dutch version

Portuguese version

Swedish version



Sexuální poruchy home page

Problémy u mužů vznikající v souvislosti s přibývajícím věkem a úbytkem pohlavních hormonů.




Sexuální poruchy

 

 

 

 

 

 

Men health. Sexuální poruchy.

Příznaky impotence

Za mužskými problémy v sexuálním životě se mohou skrývat závažná onemocnění nebo duševní poruchy.

Potíže s erekcí má 75 procent diabetiků, 68 procent mužů s vysokým krevním tlakem nebo 56 procent mužů s ischemickou chorobou srdeční. Muži s těžkou depresí mají potíže s erekcí dokonce až v 90 procentech případů.

Některé přehledy uvádějí, že přechodná nebo déle trvající erektilní dysfunkce se někdy v průběhu života vyskytuje u 30 % mužů.

Typickým příznakem impotence je změna kvality erekce, což se týká buď ztopoření nebo schopnosti udržení erekce, nebo obou. Známkou toho, že se jedná o organickou (tělesnou) impotenci, a ne o impotenci z psychických příčin, je neschopnost mít nebo udržet erekci ráno po probuzení.

Největšími nepřáteli erekce jsou kouření, vysoký tlak a vysoký cholesterol. Zbavte se jich. V případě, že si nevíte rady, využijte zkušeností svého lékaře.

Velké množství alkoholu poškozuje játra a díky tomu se testosteron ve Vaší krvi rychleji mění v estrogen. 75 procent chronických alkoholiků trpí erektilní dysfunkce. Kromě toho alkohol poškozuje nervová zakončení a zhoršuje vedení vzruchu.

Vysoký tlak neboli hypertenze patří mezi hlavní rizikové faktory kornatění tepen (aterosklerózy). Zatěžuje cévy a mění kvalitu jejich stěn. Postižené cévy nedokážou přivést dostatek krve k cílovým orgánům. Týká se to i penisu.

Nevyvážená strava s vysokým obsahem živočišných tuků a naopak s nízkým obsahem vitaminů a vlákniny zvyšuje množství cholesterolu ve Vaší krvi a vede ke vzniku cévních a srdečních onemocnění.

Stres vyvolává v těle aktivaci obranných pochodů. Celý organismus se nastaví na to, aby byl schopen čelit krizi. Všechno, co se v něm odehrává, je pravým opakem toho, co je třeba k erekci.

Léky jsou nejrozšířenější a nejoblíbenější léčbou erektilní dysfunkce. Ve většině případů jde o tablety polykané ústy (perorálně). Před použitím každého preparátu si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.




Zbytnění prostaty

Žlázy umístěné v tkáni prostaty vytváří tekutinu bělavého vzhledu; při pohlavním styku dochází ke stahu svalů a k vytlačení této tekutiny do uretry, kde se smísí s dalšími tekutinami a spermiemi a vytvoří tak semeno.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek. Až do puberty dojde jen k mírnému zvětšení, ale potom se začne rychle zvětšovat, až po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti - je asi velikosti vlašského ořechu. Potom se velikost prostaty asi do poloviny páté dekády života (kolem 45 let věku) nemění, ale pak se u většiny mužů začne znovu zvětšovat, což je podmíněno množením a dělením buněk, které se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty.

Na vzniku benigní hyperplazie prostaty se podílí celkový nepříznivý zdravotní stav, plynoucí z dlouhodobých nežádoucích životních návyků jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrná konzumace tuků a další dietní chyby, vysoká hladina stresu, sedavý způsob života. Potíže s prostatou mají i určité psychické a emocionální příčiny: mentální obavy oslabující potenci, sexuální tlak a vina, přesvědčení, že člověk musí zestárnout, kapitulace. K bezproblémové funkci prostaty přispívá pravidelná, věku přiměřená sexuální aktivita.

Léky na prostatu lze v současné době rozdělit do několika skupin: - alfa-blokátory - fytoterapeutika - blokátory 5-alfa-reduktázy - léky snižující hladinu steroidních hormonů




Mužský přechod a testosteron

Asi každý z nás by se chtěl udržet v dobré formě dlouhá léta. Podle posledních vědeckých výzkumů ale velké procento mužů ve věku okolo 50 let (a někdy i mnohem mladších) pociťuje snížení své fyzické či psychické kondice. Tento stav může být způsoben mimo jiné i snížením hladiny testosteronu v organismu.

Testosteron je hormon s jedinečným působením na mužské tělo. Tvoří se ve varlatech a v nadledvinkách. Pro muže má stejný význam jako má estrogen pro ženy. Testosteron napomáhá tvorbě bílkovin a je nezbytný pro normální sexuální chování a pro vznik erekce.

Příznaky andropauzy mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života a mohou je vystavit dalším, dlouhodobým rizikům spojeným s nízkou hladinou testosteronu. Odhaduje se, že u 30 % padesátníků je pokles hladiny testosteronu již natolik výrazný, že může vyvolávat příznaky andropauzy nebo může tyto muže vystavit riziku jejich vzniku.

Je-li k dispozici méně testosteronu schopného plnit svou funkci, dochází ke snížení odpovědi cílových tkání na testosteron a v důsledku toho i k četným změnám. U zdravých mužů se hladiny testosteronu velmi různí, proto se neprojeví u všech stejné změny ani nebudou vyjádřeny stejně výrazně.

Při léčbě testosteronem pociťuje většina mužů větší vitalitu, pozoruje zlepšení ve schopnosti vydávat energii, zlepšení nálady, soustředění, kognitivních (rozpoznávacích) funkcí, zesílení libida, sexuální výkonnosti a zlepšení celkového pocitu zdraví a pohody. Tyto účinky jsou obvykle zaznamenány během 3-6 týdnů. Mezi další možné příznivé účinky patří zachování nebo zvýšení hustoty kostí, zlepšení tělesné kompozice, zvýšení objemu svalstva a svalové síly a také zlepšení prostorové orientace.




Sexuální poruchy. Men health.




Let's know world around us. Travel as way to see it.






 

 



Sitemap

Materiály uvedené na tomto webovém serveru na tematu Men health o Sexuální poruchy může být použito k jakémukoli účelu včetně mimo jiné reprodukce, zveřejnění, přenosu, publikace, vysílání a umístění na webu. Pokud se stavy uvedené v tomto odstavci u Vás vyskytnou teprve během užívání přípravku, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře. Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání léku poraďte s lékařem.

© Copyright 2007 World Health Organization, Men health department.