Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

 

   

       Uzasadnienie  neurobiologiczne  i psychologiczne  ordynacji wyborczej opartej o jednomandatowe okręgi wyborcze.   

    Jak wygrać wybory w jednomandatowym okręgu wyborczym.

 

 

W wyliczonym niżej rozdziale: "18.Temat następnej konferencji ..." promowanej tutaj powieści zamieszczono dialog:

 

 

 - (Selene) Czasami uruchamiane są  duże przedsięwzięcia, jak Wikipedia, a czasami chodzi

jedynie o wytworzenie swojego własnego nowego wcielenia. Są  też możliwe współcześnie małe kroki, dokonywane dla podniesienia mniemania o sobie.

 - (Oreste) Można by  utworzyć witrynę analogiczną do Wikipedii, które  będą   stymulowały

rozwój myślenia nad opracowaniem nowego ustroju społecznego przewyższającego obecne formy tzw. "demokracji". 

 

     Dyskutujący tam Tedeus już wcześniej  opublikował artykuł, na temat podstaw metafizycznych, neurobiologicznych i psychologicznych ordynacji wyborczej opartej o jednomandatowe okręgi wyborcze. 

 

                                       

  Witrynę niniejszą utworzono nie tylko dla promowania wydanej niedawno powieści

 [  ISBN 978-83-61208-04-4 ,  BEL Studio, 01-355 Warszawa, ul. Powstańców Śl. 67 B,

 tel./fax (0-22)6659222, studio@bel.com.pl ; http://www.bel.com.pl ; księgarnia Internetowa:

 http://ksiegarnia.iknt.pl/go/_info/?id=324 ].

     Jest to również strona  określająca  działania  mające na celu  rozwijanie treści poruszonych w  książce.  Niniejsza, ta właśnie strona www dotyczy działań, które zmierzałyby

doskonalenia obecnych form porządku demokratycznego. Jest pasjonującym zagadnieniem jak wprowadzić  ordynację  opartą o jednomandatowe okręgi wyborcze. Jest oddzielnym  zagadnieniem  jak wygrać wybory w takim małym okręgu wyborczym.  

  Sprawdź wpierw czy interesuje Cię tematyka tej powieści przez zapoznaniem sie z następującą krótka informacja o książce.:

  Książka jest  zbeletryzowaną   formą   udzielenie  odpowiedzi  na pytania   nurtujące ludzkość  od zarania  jej  istnienia.  Można odnosić wrażenie,  że  jest to   powieść  s – f,  opowieść  o  przygodach lub reportaż.  W  istocie autor  używa   jednocześnie  wielu środków aby  przedstawić  swoje oryginalne wyobrażenie o świecie.   Książka jest  ponadto   przewodnikiem  do działań , zwanych tu meta –grą,  wciągającą  w realizację  ważnych wydarzeń  i   wzbudzającą  znaczne emocje.  W treści  powieści  tkwią  pewne zagadki.  Ich  odkrycie  może  być olśnieniem.  Odgadnięcie ich  wymaga  zaglądnięcia do kilku witryn Internetowych.  

 
 

    

Promotor konferencji   w ostatnim  rozdziale powieści zatytułowanym:

 

  "  Temat następnej konferencji - Dlaczego przegrałyśmy? -  Wymyśl siebie na   nowo  - 7 wcieleń - 7 nowych rozdziałów powieści?", stwierdza:

    

    -  Według mnie szansa powstaje wtedy gdy  aktywność w  cyberprzestrzeni ma liczne "przebicia do rzeczywistości", tzn. jeśli towarzyszą jej  realnie zachodzące konferencje, spotkania oraz wystąpienia w TV i innych mediach. Owszem potrzebna jest  też  zdeterminowana, bardzo pracowita grupa ludzi, która przeprowadzi  konsekwentną akcję  przy użyciu wszystkich dostępnych współcześnie technologii medialnych i społecznych  takich jak blogi, webringi, czaty, Internetowe grupy dyskusyjne, portale typu "YouTube", "My space", "Second life" oraz dobrze przemyślane akcje prowadzone poprzez  telefony komórkowe. Jeśli jeszcze na dodatek wycelować  to w kluczowe dla danego przedsięwzięcia grupy społeczne jak np. studenci, ludzie młodzi, nauczyciele to powstaje szansa na utworzenie "masy krytycznej". Najważniejsza jest jednak - jakość, "moc pomysłu" i jego uzgodnienie  z zamiarami duchów przyszłości.

    -   Podaj pomysły  o dużej mocy zgodne z  zamiarami duchów przyszłości!

   -    Wprowadzenie ordynacji wyborczej opartej o jednomandatowe okręgi wyborcze.

   -    Załóżmy że to już w następnych wyborach, ale  jak wygrać wybory w jednomandatowym

         okręgu wyborczym.

   -    Warto znać  uzasadnienia  metafizyczne, neurobiologiczne i psychologiczne  

 



 

 

Spis treści  książki:

 1. Inkarnacja celowana

 2. Kobiece, astronomiczne cechy szczególne 

 3. Ktoś uruchomił " procedurę pomarańczowej koperty "

 4. Całkiem prywatne spotkanie na szczycie

 5. Meta - gra

 6. Charakter Ojca i jego synów oraz córek

 7. Struktura, pochodzenie i funkcja sił największych    

 8. Wiedzieć to chcieć i móc  - na obraz i podobieństwo ludzi  

 9. Wakacyjna fikcja czy rzeczywistość, lądowanie w    środku tropikalnej nocy

10. Fundamentalizm Bogini Nut,  hieros gamos oraz  terroryzm - czyli o metafizycznym statusie kobiet

11. Lekcja pierwsza świętych znaków Egiptu. Twój Znak  na niebie.  Kartusz osobisty

12. Początek debaty - kim jesteś Ty !      

13. Aktualny, uzgodniony Model  Wszechrzeczy  - krótkie repetytorium

14. Jak ukryto  najważniejsze przesłanie  - spróbuj odcyfrować kod !

15. Zaklęcia operacyjne  

16. Generator mocy uruchomiony w  greckiej tawernie     

17. Iraklion i letni pałac Minosa             

18. Temat następnej konferencji - Dlaczego przegrałyśmy? -  Wymyśl siebie na 

      nowo  - 7 wcieleń - 7 nowych rozdziałów powieści?    

19. Bibliografia i dowiązania Internetowe

20. Lista i krótka charakterystyka bohaterów powieści

21. Posłowie   

  

 
      
 

    Uzasadnienie  neurobiologiczne  i psychologiczne  ordynacji wyborczej opartej o jednomandatowe okręgi wyborcze.   

    Jak wygrać wybory w jednomandatowym okręgu wyborczym.     

 


    

Spis treści niniejszej strony WWW.:

 

1. Neurobiologia polityki - Rezonans magnetyczny mózgu pozwala odróżnić konserwatystę od liberała.

    Irena Cieślińska, Artykuł wydrukowany w Gazecie Wyborczej w dniu 19.10.2007

2. Uzasadnienie  psychologiczne i socjologiczne  jednomandatowych okręgów wyborczych

   ( kopia fragmentów zapisu sformułowanego w roku 2004 )

 

 C.D.N. 

 


 

    

ad. 1.

 

Neurobiologia polityki - Rezonans magnetyczny mózgu pozwala odróżnić konserwatystę od liberała. Irena Cieślińska, Artykuł wydrukowany w Gazecie  Wyborczej w dniu  19.10.2007 

 

Mózg wyborczy. Konserwatyści są uporządkowani i lubią hierarchię. Liberałowie zwroty akcji i nowe wyzwania. Co ciekawe, ich mózgi fizjologicznie różnią się od siebie  

   Nie wiesz, na kogo głosować? Badanie mózgu pomoże ci odkryć twoją prawdziwą naturę - przekonuje prof. nauk politycznych David Amodio  z New York University .

   O tym, że profile psychologiczne konserwatystów i liberałów znacząco się różnią, wiadomo nie od dziś. Konserwatyści mają uporządkowane życie, cenią sobie hierarchię i są stali w poglądach. Liberałowie wykazują się dużo większą tolerancją na nieoczekiwane zwroty akcji i  złożone i nieprzewidywalne sytuacje, są otwarci na nowe doświadczenia.

Co więcej -jak wskazują wyniki badań opublikowane niedawno w „Nature  Neuroscience"- ten charakter polityczny zdaje się przechodzić z ojca na syna.

    Zaintrygowany tymi prawidłowościami prof. David Amodio postanowił  sprawdzić, czy będzie w stanie zauważyć fizjologiczne różnice w działaniu mózgów konserwatystów i liberałów.

     Badaniu poddał 43 praworęczne osoby. Wolontariusze oceniali własne przekonania polityczne w skali od -5 (bardzo konserwatywny) do + 5 (poglądy skraj nie liberalne), a następnie poddawani byli testom, w których oceniano skłonność do ulegania rutynie i łatwość łamania nawyków.

    Siedząc przed komputerem, badani mieli nacisnąć dowolny przycisk na klawiaturze, w chwili gdy na ekranie zostanie wyświetlona litera M i nie dotykać klawiatury, gdy zobaczą przed sobą literę W. Obrazy zmieniały się szybko - na udzielenie odpowiedzi badani mieli zaledwie 0,5 sekundy - można więc rzec, że pracowali pod presją.

   Po kilkuset  strzałach na ekranach komputerów litera M zaczęła pojawiać się znacznie częściej - mniej więcej w czterech na pięć przypadków. Uczestnicy testu zaczynali naciskać klawisze niemal automatycznie, gdy tylko zobaczyli nową literę.

    Skan mózgów wolontariuszy wykonany przy użyciu EEG wykazywał pobudzenie przedniej kory obręczy, obszaru, który aktywuje się podczas rozpoznawania „nowych" sytuacji, takich gdy należy zboczyć z utartych ścieżek i zamiast zachowania wyuczonego (naciśnij przycisk), trzeba wybrać niestandardowe, ale lepiej dopasowane do potrzeby chwili (nic naciskaj).

    Intensywność pobudzenia zależała od opcji politycznej badanego. Mózgi tych. którzy ocenili swoje przekonania jako liberalne lub bardzo liberalne, wskazywały  w obszarze „wykrywania nowości" aktywność od dwóch do pięciokrotnie wyższą niż mózgi konserwatystów. Mózgi konserwatystów okazywały się częściej drzemać, co odbijało się na ich wynikach - ponad 45 proc. błędnych wskazań. Liberałowie wypadli na sprawdzianie lepiej  mieli zaledwie 37 proc. błędów.

     Nie pragnę wcale dowodzić, że liberałowie są lepsi od konserwatystów - zapewnia Amodio. Oba typu umysłu są potrzebne. Zdolność konserwatystów do ignorowania atakujących ich informacji jest niezwykle przydatna, gdy trzeba działać wśród rozpraszających bodźców. Z drugiej strony, wiele historycznych przykładów dowodzi, że wielkich przewrotów naukowych dokonywali zwykłe liberałowie. Wnioski z pracy każdy wyciągnie zależnie od własnego światopoglądu. Jedni stwierdzą, że to kolejny dowód na to, że liberałowie są chwiejni w poglądach, nijacy i brak im zdecydowania, by bronić swych celów, w odróżnieniu od nieugiętych i lojalnych konserwatystów. Inni  - z równym powodzeniem - uznają, że sztywność i zaciętość konserwatystów uniemożliwia jakikolwiek postęp i przyszłość leży w rękach elastycznych liberałów. Wybór należy do nas. Idźmy na wybory.   

Komentarz prof. prof. Jerzy Vetulani z Instytut Farmakologii PAN w Krakowie  

    Zależność duszy od ciała, czyli psychiki od mózgu, była zawsze tematem sporów tak naukowych, jak i ideologicznych. Wielkie znaczenie przy ustosunkowaniu się do tego problemu miało przekonanie o względnej roli cech wrodzonych, zaprojektowanych genetycznie, oraz możliwości reakcji plastycznych, czyli znaczenia czynników środowis- kowych.

    Jak zauważył kiedyś znany psychiatra warszawski dr Bogusław Habrat, jest to zależne od ideologii; totalitaryzm hitlerowski zakładał absolutny prymat genów i stąd rasa miała decydować o wszystkim, totalitaryzm stalinowski uważał, że otoczenie może zmienić wszystkie wrodzone predyspozycje. Obie ideologie fatalnie przełożyły się na politykę społeczną.

    Mądrzy wiedzą, że prawda leży pośrodku, chociaż niekoniecznie symetrycznie i pewne typy ludzi wykazują większą plastyczność ( podejście liberalne), inne - oporność na zmiany zewnętrzne (konserwatyści).

    Badania psychologiczne prowadzone na uczonych, którzy zrobili karierę naukową, wykazały, że znajdują się wśród nich zarówno typy plastyczne, jak i „sztywne". Uczeni plastyczni byli bardzo twórczy, nie wierzyli w autorytety i próbowali obalać uznane poglądy, ale łatwo ulegali fascynacji niesprawdzonym ideom (UFO, bioenergoterapia). Uczeni konserwatywni mieli niski poziom zdolności twórczych, ale drobiazgowo sprawdzali wyniki własne i innych, krytycznie oceniali nowe idee i właściwie  hamowali rozwój nauki, jednak chronili ją przed zejściem na manowce.

   Chyba analogicznie jest w polityce. Niestety, nasz los nie jest  zależny tylko od tego, czy wybierzemy na przywódcę polityka konserwatywnego, czy liberalnego. Obaj mogą zrobić wiele dobrego, ale istnieje niebezpieczeństwo, że każdy z nich może chcieć nas oszukać....

Piśmiennictwo i dowiązania Internetowe pochodzące od autora książki Andrew Wader'a

Neurological Correlates - Neuroscience and human behavior.: Neuropolitics: Campaign advice for Hillary Clinton and Fred Thompson, November 12, 2007

http://neurologicalcorrelates.com/wordpress/2007/11/12/neuropolitics-campaign-advice-for-hillary-clinton-and-fred-thompson/  

http://blog.wired.com/wiredscience/2007/11/experts-debunk-.html
http://canucwhatic.blogspot.com/2007/09/neurobiology-of-politics.html

    ad.2  Uzasadnienie  psychologiczne i socjologiczne  jednomandatowych okręgów wyborczych  ( kopia fragmentów zapisu sformułowanego w roku 2004 )

 

Niektóre współczesne społeczeństwa mają poważne problemy ! 


Wiele z nich to tzw. "słabe państwa" o niskiej pomyślności obywateli i wysokim

bezrobociu.  Większość krajów Europejskich wyludnia się a ich społeczeństwa starzeją się.

Niektóre z nich jak Francja, a nawet Niemcy, po części właśnie z powodu niskiego

przyrostu naturalnego i imigracji z krajów arabskich stanęło już teraz wobec problemu

przyzwolenia na wielo kulturowość. Wielu ludzi jest przerażonych tzw. terroryzmem.

 

 Gunnar Myrdal, laureat Nagrody Nobla z zakresu ekonomii, powiedział, iż "słabe państwo" charakteryzuje się następującymi cechami:

- nieprecyzyjnością, niezbornością i lukami w systemie prawnym państwa

- niekonsekwentnym egzekwowaniem regulacji prawnych spowodowanym: korupcją, nepotyzmem,

  nie praworządnością,  niesubordynacją i samowolą urzędników

- wykorzystywaniem stanowisk dla forowania swoich grup społecznych

- słabą odpowiedzialnością społeczną

- niską efektywnością wykorzystywania funduszy publicznych

- niską efektywnością lub niezdolnością do reorganizacji i przeprowadzania reform  

W wielu krajach mechanizmy demokracji działają wadliwie, co gorsza brak jest zainteresowania obywateli 'współuczestniczeniem w zarządzaniu państwem'.:

Zauważono, iż w wielu krajach nie funkcjonuje już demokratyczny system wyborczy, gdyż z powodu niskiej frekwencji wyborczej obieralne organy władzy nie są wyłaniane na podstawie opinii większości obywateli. Jeśli uwzględnić przeciętną frekwencję wyborczą to tzw. rządy większościowe są tworzone już tylko na podstawie opowiedzenia się za nim 20 - 25 % członków danej populacji.

Wielu obywateli przestało wierzyć w ' koncept partii politycznych ', a programy wyborcze są postrzegane jako bardzo podobne do siebie. Wiele osób wierzy raczej w skuteczność aktów spontanicznych, takich jak demonstracja, blokada. Zawierza się często różnym organizacjom pozarządowym takim jak ' ruch zielonych', antyglobaliści. 

Być może tzw.' słabe państwo ' to rezultat ' słabej kondycji psychicznej obywateli' .

Nasuwa się pytanie: " Czy wiedza o psychice człowieka może być pomocna, gdy 'twór nadrzędny', jakim jest społeczeństwo, popada w chorobę ?

Chcę przedstawić Państwu taką teorię, która pozwoliłaby lepiej rozumieć współczesną sytuację i sformułować ..'recepty terapeutyczne '.

Teorię i metodę leczenia wyprowadzam z analogii, jaka zachodzi, moim zdaniem, pomiędzy psychiką pojedynczego człowieka a ' strukturą ducha społecznego ' lub inaczej 'świadomością grupową ', a więc ' świadomością społeczeństwa lub jaźnią grupową, jaźnią społeczną'.

Dokonajmy więc próby przeprowadzenia tej analogii. Posłużę się w tym celu dwoma schematami, które musimy teraz uważnie przestudiować.

Pierwszy z tych rysunków to tzw. 'schemat psychiki człowieka'.

Vide http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomo%C5%9B%C4%87_spo%C5%82eczna  


[Rys.1.: Poglądowy schemat 'psychiki człowieka' wykorzystujący pojęcia trzech ważnych teorii zaproponowanych przez Carle Gustave Junga, Carla Rogersa i Erica Berne. Schemat przedstawia najważniejsze elementy obszaru podświadomego i nieświadomego. Jeśli zdolność do intymności i zmysłowości jest upośledzona, zgodnie z teorią E. Berne, człowiek jako istota społeczna nawiązuje kontakt z innymi przez formy zastępcze jakimi są tzw. gry (manipulacje). Scenariusze gier są oparte o osobiste podświadome zasoby tkwiące w obszarze Jung' owskiego "cienia". Wojna jest jedną z licznych, okrutnych gier III stopnia.]


Tak nawiasem mówiąc, jest tylko kilku lekarzy, neurofizjologów, którzy rysują schematy niewidocznych, niematerialnych tworów, jakimi są: psychika człowieka, czy też 'jaźń grupowa'. Mój schemat wywodzi się z przemyślenia psychologii analitycznej C.G. Junga, ale w celu zwiększenia wiarygodności i zaufania do ludzi, którzy rysują schematy psychiki człowieka warto się zapoznać z innym schematem 'aparatu psychicznego człowieka' , jaki zaproponował prof. Andrzej Kokoszka.

Schemat 'jaźni grupowej': patrz także

 http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomo%C5%9B%C4%87_spo%C5%82eczna  

[Rys.2.: Schemat jaźni grupowej, sformułowany na zasadzie analogi do 'schematu psychiki człowieka ': Demokratyczny ośrodek władzy może się pojawić jedynie w specyficznych uwarunkowaniach kulturowych i historycznych, które umożliwiały uwzględnienie i zrównoważenia archetypów władzy wodza, wpływów kobiecych, społecznych archetypów wolności, równości i braterstwa i zasad etycznych lokalnej religii. Władza autorytarna, dyktatorska, naśladująca wzorce feudalne ma swoją analogię do osób, które .. manipulują, prowadzą gry, działają wg tego co ' podpowiada im ich cień '. Podobne, mimo iż lepiej uświadamiane są działania ' właścicieli wielkiego kapitału '. Działające mass - media, lansując bardziej którąś z możliwych wizji porządku społecznego i politycznego są odpowiednikiem Rogeriańskiego self - concept (pomysłu na siebie)].

Możemy przejść już teraz do sformułowania tezy :

Wczesne, prymitywne twory społeczne cechują się - > władzą autorytarną, wzorującą się na wzorach feudalnych. Tylko w niektórych państwach współczesnego świata udało się wdrożyć mechanizmy demokratyczne, czyli władzę "szanującą obywateli".

Problem leży w tym, że jeśli owa administracja demokratyczna 'osłabnie' , pojawią się cechy ' słabego państwa ' to grozi powrót do autorytarno - feudalnego typ zarządzania. Tak stało się np. w Republice Weimarskiej. Mądrość pewnego społeczeństwa, efektywność jego podstawowych mechanizmów polega na tym, aby umieć wytworzyć możliwość wahadła, przemienność między dwoma stanami świadomości społecznej. Jeden z tych stanów powinien być nieco podobny do władzy autorytarnej drugi powinien dawać znacznie więcej wolności i przywilejów. Ważne jest jednak, aby zachowana była przemienność tych dwóch stanów. 

Oczywiście stwierdzenie takie od razu kojarzy się nam z tzw. 'systemem dwupartyjnym' (republikanie - demokraci, konserwatyści - partia pracy , CDU - SPD. Schemat (rys.2) wyjaśnia pochodzenie i tą samą, powtarzającą się charakterystykę partii bardziej lewicowej i partii bardziej prawicowej.

Opcja bardziej autorytarna cechuje się zazwyczaj tendencją do zmniejszenia swobód obywatelskich, odwoływaniem się do tradycji, do wartości wynikających z lokalnego systemu religijnego, próbą wyznaczenia misji dziejowej według wyobrażeń przywódcy.

Opcja bardziej demokratyczna obiecuje więcej swobód obywatelskich, jest na ogół bardziej laicka, tolerancyjna wobec odmienności społecznych, profeministyczna.

Jak doprowadzić w państwie do systemu dwupartyjnego - w tym gronie jest to oczywiste. Należy wprowadzić system wyborczy oparty o jedno - mandatowe okręgi wyborcze (JOW)

Spróbujmy zastanowić się jeszcze nad regułami, jakie powodują trwanie w jednym z tych "dwóch stanów ducha społecznego", oraz nad możliwymi zabezpieczeniami gwarantującymi "przemienność tych dwóch stanów jaźni społecznej". 

Przyjrzyjmy się ludziom, którzy popadają w wyróżniony, 'odmienny stan świadomości' cechujący się emocjami niechęci, wręcz agresji, gotowości do walki. 

Otóż należy wiedzieć, że jeśli ilość osób w tym 'odmiennym stanie świadomości' przekroczy, mówiąc metaforycznie pewien próg masy krytycznej, to zaczyna działać rozważany dopiero od niedawna fenomen fizyczny, który ' ugruntowuje ' utrzymywanie się, a nawet rozprzestrzenianie się tego właśnie stanu ducha. Fenomen ten nazywa się sprzężeniem kwantowym.

Ludzie, którzy idą razem na wojnę, ludzie którzy modlą się w odległych nawet świątyniach o tej samej porze, lub np. gromadzą się na masowych meetingach poprzez ową wyróżnioną, z synchronizowaną emocję zaczynają być sprzężeni kwantowo. Powstaje 'nadistota', 'higher self '.

Zmasowane cierpienie pewnej populacji nasila tutaj wytwarzanie skonsolidowanej jaźni społecznej .. wytwarza ów ' higher self '. 

Wiedzą o tym, a raczej, jak sądzę, jedynie intuicyjnie wyczuwają to charyzmatyczni, autorytarni przywódcy.

[Nie są to słowa bez pokrycia. Spostrzeżenie to nie jest nawet moje . Wskazał na nie mój przyjaciel, fizyk dr Matti Pitkanen z Helsinek w trakcie naszej Internetowej dyskusji nad problemem wyludniania się Europy. Zauważył on, iż problem demograficzny znika jeśli dany naród staje wobec zagrożenia. Obecnie ogromny przyrost naturalny jest obserwowany w Czeczeni i np. Palestynie. Obecny, 'przetaczający się' poprzez wyższe uczelnie w Polsce boom przyjęć na I rok studiów wynika z nagłego skoku urodzeń jaki zaistniał po wprowadzeniu w roku 1982 tzw. 'stanu wojennego'] 

Wydaje się, iż łatwiej jest o charyzmatycznych dyktatorów skłonnych wprowadzić autokratyczne zarządzanie w danym kraju lub społeczeństwie poprzez zastraszanie, a nawet terror. .. aniżeli o efektywnych przywódców państw demokratycznych ..


Opcja autorytarna częściej wykorzystuje konsolidowanie społeczeństwa wokół walki, wojny.


Osoba autorytarna, a właściwie pewna grupa dzierżąca władzę na zasadzie jej zawłaszczenia, niejako koniecznie potrzebuje wojny. Tak było nie tylko w wypadku nazizmu i parcia do podboju świata przez komunizm, tak było także w wypadku ekip rządzących w krajach byłej Jugosławii.

Wydarzenia w tym kraju ilustrują jednocześnie, jak trudno jest odebrać władzę autorytarnej grupie sprawującej władzę. Jak wiadomo, dopiero bombardowania Serbii umożliwiły powrót do ' administracji demokratycznej '. 

Na ogół autorytarny przywódca, starając się przejąć władzę proponuje podejrzaną transakcję... typu 'ja wam zagwarantuję pomyślność materialną.. ale musicie mi dać swobodę działania', co zazwyczaj oznacza ograniczenie wolności, swobody wypowiedzi, krytyki.

Dyktator nigdy nie mówi o okolicznościach i momencie czasowym, kiedy to będzie skłonny oddać swoja władzę.

Analiza wydarzeń historycznych wykazuje, iż najczęściej uzyskana przez dyktatora (lub autorytarną grupę) 'swoboda działania' szybko wykorzystywana bywa do realizowania osobistych, często paranoidalnych zamierzeń dyktatora i jego grupy. 

Nawet silna administracja nie utworzy formacji społecznej, która będzie trwała długo, jeśli zacznie wywoływać 'cierpienie wewnątrz siebie' , jeśli będzie dokonywać 'ataku na własne ciało' czyli jeśli będzie się posługiwać 'terrorem wewnętrznym' i zastraszaniem. Tak było w wypadku Niemiec hitlerowskich i imperium sowieckiego.

Taki twór społeczny zginie tym wcześniej, im bardziej, poprzez wytwarzanie cierpienia wobec 'sąsiednich' społeczeństw, wzmocni konkurencyjne 'nadistoty' (jeśli zaatakuje jednocześnie sąsiednie 'nadistoty'). 

Władza autorytarna, często mimo swojej grozy, już od początku kręci jednak 'bicz na siebie'. 

Trwałe struktury społeczne (vide "Cesarstwo Rzymskie") powstają, gdy 'półdemokratyczna administracja' zostaje nałożona na wcześniejszą grupę społeczną, która skonsolidowała się i wytworzyła poprzez to 'nadistotę' (higher self) na wskutek wspólnej modlitwy, walki i doznawanych cierpień. 

Opcja bardziej demokratyczna, czyli szanująca wolę obywateli, tak jak gdyby miała mniejsze możliwości wykorzystywania fenomenu ' tworzenia jaźni grupowej ' na zasadzie konsolidowania społeczeństwa wokół jakiegoś zrozumiałego dla wszystkich emocjonującego celu.

Moim zdaniem, wprowadzenie w kraju systemu dwupartyjnego, co poprzez wprowadzenie ordynacji JOW odbyłoby się dość szybko i sprawnie.. nie wystarczy. 

Są potrzebne dwa dodatkowe kroki....  

1.Opcja bardziej demokratyczna potrzebuje potencjalnych liderów, wybitnych, ambitnych osób, które są skłonne do znacznych wysiłków, bez odnoszenia korzyści materialnych. Ich ambicją powinno być skuteczne przysłużenie się obywatelom swojego społeczeństwa. Konieczne jest  więc zbudowanie struktur , które stanowić będą 'wylęgarnię' takich osób. [Przykładem jest sytuacja w tzw. IV Republice Francuskiej, którą
zreformował de Gaulle przekształcają ja w tzw. V republikę]

2.Prócz tego trzeba wskazać już teraz sposoby, które są w stanie zmobilizować wielu obywateli wokół jej programu wyborczego. 

Ad.1. Jak to uczynić jest osobnym, obszernym tematem wykraczającym poza ramy czasowe tego referatu . Spróbuję sformułować tu tylko kilka myśli dotyczących tego zagadnienia.

Potrzebna jest struktura stanowiąca mózg społeczeństwa. Nasze dalsze sugestie zakładają, iż owa struktura powinna być rozwinięta: bez dodatkowych nakładów finansowych, w oparciu o istniejące zaplecze instytucji naukowych i silne, niezależne ośrodki medialne

Struktura ludzka, o której mówimy, podobnie jak i pojedynczy człowiek, powinna na bieżąco rozważać ' pomysł na siebie '.. Istnieje więc ponownie analogia do poziomu funkcjonowania psychologicznego pojedynczego człowieka. Jak wiadomo Carl Rogers stwierdził, że każdy człowiek ma 'lepszy lub gorszy pomysł na siebie'.

Nasza sugestia, aby struktura stanowiąca 'mózg społeczeństwa' była utworzona głównie o struktury i ludzi nauki wydaje się być racjonalna. Spotyka się często przekonanie, iż jednym z zadań ludzi nauki jest: "stosowanie najbardziej rozwiniętego 'know how' w celu pokonania problemów dolegliwych dla danej społeczności " .

Struktura, o której mówimy, powinna pomóc w zrealizowaniu owych dwóch dodatkowych kroków, potrzebnych, jak wspomnieliśmy, aby wzmocnić ową 'opcję bardziej demokratyczną '. Rozważmy wpierw problem formowania się elit politycznych.

Jak wyłonić dobrego polityka, jakimi cechami powinien się wyróżniać ? 

Otóż wydaje się, iż osoby takie starają się, aby:

1. Kierując jakąś instytucją zdobyć uznanie, opinię, iż jest sprawnym managerem

2. Być znanym wśród dużej ilości obywateli, potencjalnych wyborców, co często zachodzi poprzez uboczne

    działania, takie jak opublikowanie  poczytnej książki lub inne działania medialne.

3. Formułować koncepcję rozwiązania głównych, trudnych problemów społecznych,

4. Próbują pozyskać grupę osób podejmujących i rozwijających tą koncepcję.

5. Pragną przekonać swoją własną 'grupę bazową' do czystości swoich intencji i pracy na rzecz "dobra społecznego". 

Wymagania te nie są czymś niezwykłym, gdyż o dziwo istnieją tradycyjne grupy społeczne, których członkowie dokonują ogromnego wysiłku, bez zamiaru osiągnięcia 'nieusprawiedliwionych', korzyści osobistych. Jako przykład można podać ludzi nauki, duchownych, sportowców.

W środowisku naukowym istnieje rozległa struktura instytucjonalna i społeczna, która wytwarza dobrych naukowców.

Czy w strukturach instytucji państwowych działają w sposób analogiczny takie mechanizmy?

Otóż wydaje się, że struktur takich nie ma! Jeśli by stwierdzić, iż wybitny manager, businessman, publicysta, czy też naukowiec ... może przecież zostać politykiem, to nie jest to wystarczającym argumentem.

Chodzi tu o struktury 'wyższego stopnia' takie jakie pewne państwa implementują, aby np. gospodarka czy też nauka rozwijały się szczególnie intensywnie.

Powstaje pytanie gdzie taka struktura powinna być usytuowana? Wydaje się że gdzieś w pobliżu ' trzeciej władzy ', jakimi są mass - media. Nazwijmy więc ją tymczasowo "Komisją i Redakcją Strzegącą Rozwój Niezależnej Myśli Społecznej i Politycznej Wysokiej Jakości" . Komisja taka powinna dostrzegać osoby spełniające określone wyżej warunki, posiadające wyliczone wyżej wybitne cechy. Organ ten powinien mieć zapewnione możliwości promowania takich osób, a więc powinien mieć dostęp do mass-mediów. Jeśli chcieć powiązać ją z jakimś kanałem TV, to zapewne nie nadaje się do tego TV komercyjna, lecz raczej TV sponsorowana przez Państwo.

Kandydat na nowoczesnego, demokratycznego polityka powinien umieć sformułować koncepcję rozwiązania głównych, trudnych problemów społecznych. Lansowany przez potencjalnego polityka ' koncept rozwiązania trudnego problemu społecznego nie może być ogólnikowy, dyletancki i gorszy aniżeli przeciętny, współczesny projekt podjęcia badań naukowych przedkładany pewnej komisji przydzielającej fundusze na badania naukowe.

Przykładem niech będzie Komisja ds. Badań, Rozwoju Technologicznego i Wdrożeń UE ). Cóż takie komisje wymagają? Otóż, jak wiadomo konieczne jest określenie {goals, objectives, milestones}, czyli precyzyjnego określenia zamierzenia i celów pośrednich. Niezbędne jest przy tym ustalenie kryteriów oceny osiągania celów pośrednich. 

Ważne byłoby także , aby na bieżąco oceniać stopień realizacji aktualnego zamierzenia politycznego rządu pod kątem - osiągania owych zapowiedzianych etapów pośrednich (milestones).

Ktoś mógłby zauważyć, iż rolę taką pełnią sondaże popularności poszczególnych partii politycznych i polityków.

Niestety spadek popularności partii sprawującej władzę jest już niestety tylko zapowiedzią nadchodzącej katastrofy. Jeśli dany rząd nie zrealizował swojego programu wyborczego to na pewno, w takiej sytuacji zostały zmarnotrawione ogromne zasoby czasu, energii, zaufania i środków materialnych.

Sprawne państwo demokratyczne powinno mieć precyzyjny mechanizm wykrywający 'zbaczanie z kursu'. Należałoby sprawdzać na bieżąco (stosując się do określonych wcześniej kryteriów) czy aktualny rząd osiąga etapy pośrednie, a więc, czy realizuje cele niezbędne do osiągnięcia zamierzenia głównego.

Wydaje się więc, iż powinna istnieć instytucja pełniąca służbę wobec narodu pewnego demokratycznego państwa. Nazwijmy ją tutaj 'Instytutem'.

Ważnym jego zadaniem byłoby wczesne wykrywanie niekonsekwencji, rozbieżności z zaaprobowanym w akcie wyborczym programem. Gdyby takowe wystąpiły, miałby on obowiązek przygotowania wniosku o dymisję rządu. 

Ad. 2

Wydaje się, iż do czasu zaistnienia realnego wpływu {Komisji i Redakcji oraz Instytutu}, tzn. do czasu zanim zacznie działać ów inkubator elity demokratycznych polityków wysokiej jakości, trzeba wzmocnić ' opcję bardziej demokratyczną ' przez wskazanie już teraz na sposoby, które zmobilizują wielu obywateli wobec jej programu wyborczego. 

Wydaje się, że trudno dostrzec takie cele. Dokładne omówienie problemu .. jak zasugerować 'opcji bardziej demokratycznej' program wyborczy interesujący dla większości obywateli, przekracza możliwości czasowe niniejszego referatu...

Podamy więc tutaj jedynie przykład, który związany jest z jednym z najbardziej ważnych dla kraju współczesnych problemów, a mianowicie z postępującym wyludnianiem się Polski i starzeniem się naszego społeczeństwa.


Najtrudniejsze i najciekawsze są rozważania dotyczące zaistnienia mechanizmu gwarantującego wspomnianą przemienność (odzyskiwanie władzy). Otóż należy rozwiązać dwa problemy: (a) wykrycie momentu, kiedy dana opcja nie powinna już sprawować władzy, oraz (b) zagwarantować oddanie jej.

Rozwiązanie owego trudnego, wydawałoby się problemu (b) jest jednak proste. Gwarancją taką byłoby już samo wprowadzenie systemu dwupartyjnego! 

Wnioski dotyczące działań dla usprawnienia demokracji:

1. Zmienić zapis w Konstytucji dotyczący ordynacji wyborczej by wprowadzić JOW
2. Ustanowić struktury kształtujące wybitne osobowości zdolne do podjęcia roli liderów politycznych
3. Wzmocnić ' opcję bardziej demokratyczną ' przez wskazanie sposobów mobilizujących wielu obywateli wobec jej programu wyborczego.
4. Ustanowić procedurę prawną wymuszającą 'oddanie władzy' w wypadku 'klęski realizacyjnej zapowiedzianego programu wyborczego'.
5. Wprowadzić prawodawstwo wprzęgające znaczne zasoby materialne i strukturalne przeznaczane na naukę dla realizacji celów określonych
w punktach 2,3,4 tzn. {wybitne elity polityczne, 'porywające' programy wyborcze (z punktami kontrolnymi), odbieranie władzy nieudacznikom}.   
 


Autor tekstu .: Tedeus  - ( postać z książki Andrew Wader 'a )

 

CDN

 


   W treści powieści jest mowa o wielu nowych lub kontrowersyjnych zagadnieniach. Autor postanowił więc sporządzić listę piśmiennictwa i istotnych dowiązań Internetowych. Lista ta jest dostępna na stronie https://www.angelfire.com/planet/tedeus/index.htm   

    

  Jeśli posiadasz egzemplarz wydanej konwencjonalnie,  wydrukowanej na papierze książki to możesz uczestniczyć  w kreatywnej zabawie. W posłowiu do książki przyjaciel autora, Tedeus  pisze na temat owej meta - gry następująco.:

   " Książka jest  więc  ponadto  przewodnikiem  do działań, zwanych tu meta - grą,  wciągającą  w realizację  ważnych wydarzeń i   wzbudzającą  znaczne emocje.  W trakcie owej kreatywnej zabawy należy potraktować całość  świata jako  rodzaju  „planszy”  do  gry  czasami podobnej do  niektórych  popularnych gier komputerowych. "  

   W rozdziale końcowym książki pt.:  "Temat następnej konferencji - Dlaczego przegrałyśmy? -  Wymyśl siebie na nowo  - 7 wcieleń - 7 nowych rozdziałów powieści ?" autor zamieścił opis następującej procedury rozpoczęcia owej meta-gry.:

 

        * Opracować  swój  kartusz  i powiesić go na ścianie swojego pokoju.

        *  Sporządzić swoją biografię  i razem z kartuszem umieścić  go w swojej osobistej

             witrynie.

        *  Zaglądnąć do serwisu http://www.zrobie.to/  aby zapoznać się z  propozycjami celów

            życiowych o jakich marzyli inni ludzie i jak je zrealizowali.     

        *  Namalowane przez Ciebie obrazy  umieścić w swojej witrynie, choćby tak jak

            autor witryny .: http://www.terryrodgers.com/exhibitions/gallery/exhibit/8/id/161 

 

                     

        *  Nakręcony przez siebie filmik lub film umieścić w You Tube [ http://pl.youtube.com/                             

             lub  Google - video  [ http://video.google.pl/ ]  ewentualnie My Space

            [ http://www.myspace.com/ ]

        *  Dokonać wpisu do  Wikipedii  krajowej lub angielskiej

        *  Utworzyć własną stronę Internetową WWW  zawierającą  ilustracje dotyczące wybranego

            rozdziału powieści. Być może aktywność taką można  rozpocząć od  zamieszczenie

            reprodukcji obrazu Gaugin'a  " Where Do We Come From? What Are We? Where Are We Going?"

            powtórzonej w setkach witryn, między innymi na stronie  

            http:// www.booksplendour.com.au/bs_gaugin.htm

  

                              

        Napisać alternatywny lub dodatkowy rozdział,  zborny z wymową niniejszej powieści i umieścić

            go w Internecie na własnej stronie WWW

        *  Umieścić w systemie Google Earth ( na satelitarnej mapie ) Twoje zdjęcie ważnego dla Ciebie obiektu   

        *  Ustawić na mapie świata w Google Earth marker i opisać pod nim ważne dla Ciebie miejsce

        *  Poszukać ludzi, którzy te  miejsce uznają  jako element większej całości istotnej także dla nich

        * Utrzymywać w swoim umyśle  dane o  zdobytych przez Ciebie zasobach i utworzonej strukturze

            aby odnieść sukcesy w  trakcie kontynuowania meta-gry.   

 

 

W treści książki podano linki do innych stron www, które  są pomocne dla zilustrowania wywodu. Między innymi podano tam linki do następujących stron.:

http://www.amazon.com/Millennium-Kris-Kristofferson/dp/B00012SYOQ/ref=sr_1_15/103-4050112-1700619?ie=UTF8&s=dvd&qid=1176123404&sr=1-15

https://www.angelfire.com/planet/tedeus/Cope-1.htm

https://www.angelfire.com/planet/tedeus/Charyty.htm

https://www.angelfire.com/ga3/gean/Tedeus-Egypt.htm  

 https://www.angelfire.com/planet/tedeus/theory.htm

https://www.angelfire.com/planet/tedeus/women.htm

https://www.angelfire.com/planet/tedeus/health-reorganization.htm  

https://www.angelfire.com/planet/tedeus/brain-politics.htm

https://www.angelfire.com/planet/tedeus/time-mirror-device.htm

    



Uwaga !!!  Niniejsza strona www  jest w trakcie opracowywania

Kontakt .: 
Andrew Wader
aldandrew@gmail.com