Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
 

TARTALOMJEGYZÉK:

    A platánfa csipkéspoloskáról
    Madarásztábor
    Rovarásztábor
 
 

A  PLATÁNFA CSIPKÉSPOLOSKÁRÓL






     A  Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen  1998. májusában kezdtem el foglalkozni  a  Corythuca ciliata  (platán csipkéspoloska) életmódjával  diplomamunka  keretében.  A dolgozat címe : A platánfa  csipkéspoloska térbeli és idõbeli eloszlásdinamikája.  A cél az volt, hogy megismerjük a faj vándorlását  tavasztól õszig egy fán belül. Két vegetációs idõszakban figyeltem az állatokat,  és hetenként rögzítettem  150-200 levélállapotot  a  csipkéspoloska szempontjából.  A két év alatt rengeteg adat összegyûlt, ezek feldolgozása  még folyamatban van.
 
 
 
 

Corythuca ciliata, Say, 1832.
Tingidae, Heteroptera
    Kizárólagos tápnövényei a platánfajok, amelyeken a mai napig súlyos károkat okoz. Õshazája Észak- és Közép-Amerika, innen került Európába, ahol 1964-ben Észak Olszországban,  Paduaban írták le elõször.
    Hazánkban  1976-ban, a somogyi  Zákányban találta meg elõször Jasinka és Bozsits. 1985-ben Benedek Pál még arról számol be, hogy bár a C. ciliata  már megtalálható mindenütt az országban, de védekezni ellene csak délen lenne szükséges. Amikor 1989-ben Vásárhelyi és Hufnágel  vizsgálta a fajt, már az ország egész területén súlyos károkat okozott.
    Nálunk a faj életmódjával Jasinka és Bozsits foglalkozott elõször, és megállapították, hogy évente 2 nemzedéke van, az imágó telel a kéreg alatt, majd tavasszal, amikor a léghõmérséklet 8C fok fölé emelkedik, rövid érési táplálkozás után párzanak. Az elsõ tojásrakás májusban, a második július végén- augusztus elején történik.
    Számomra a platánfa csipkéspoloska két szempontból érdekes. Egyrészt  városi kártevõ, és közterületen a védelem a vegyszerhasználat miatt nem megoldott. Másrészt  ökológiai szempontból, hiszen egy monofág faj, idegenhonos tápnövénnyel, és ragadozóktól szinte  teljesen mentes, tehát igen könnyen tanulmányozható.
  A vizsgálatok helyszíne, Budapest, Germanus Gyula park 
    Kártétel júliusban
    Kártétel augusztusban
    Fiatal lárvák csoportosulnak a levélen
     Imágók és idõsebb lárvák
    Levedlett lárvabõrök a levélerek mentén

Vissza a lap elejére
 
 
 
 

MADARÁSZTÁBOR

    A  természetvédelem  nagy harcosai a madarászok. Kezdõ és fanatikus természetvédõknek egyaránt ajánlom, hogy keresse fel a lakhelyéhez legközelebb esõ madarásztábort, mert ott biztosan nagyon sok érdekességet láthat, tapasztalhat. Ha a lelkesedés  mellé segítõkészség is társul, hasznos munkaerõvé válhat.  Én elsõ tapasztalataimat Fenékpusztán, a Balaton dél-nyugati csücskénél szereztem. Felejthetetlen nyaralások, téli táborok...
    Ezeket a képeket egy téli tábor alkalmával készítettük :
 

Szálláshelyünk az Ormándy-kastély volt, Zalakomártól nem messze (rég gyermeküdülõ volt, ma idõsek otthona)
  A kastély parkja gyönyörû, egy szép tó is található itt  kicsinyke híddal.
Ezen a képen egy égerláp látható télen. Téli táborozásunk egyik fõ feladata volt, hogy felmérjük a helyi réti sas populációt. A lombtalan fákon ugyanis viszonylag könnyû a réti sas fészkét felfedezni, aminek számából és állapotából következõ évi állományra kõvetkeztethetünk.
A kastély parkjában is felmértük a madárállományt. Két madarászhálót helyeztünk el a bokrok között, a hálóba röpülõ madarakat pedig meggyûrûztük. Minden gyûrûs madárról nyilvántartást vezetnek. Az adatokat minden évben elemzik, ami a madarak életérõl sok új információval szolgáhat.
 Ezen a kápen egy barátcinke látható.

Õ egy szajkó vagy mátyásmadár. Nevét onnan kapta, hogy "Mátyás"-t kiabál.  Csõre igen erõteljes, így a hálóból való kiszedéséhez szakértelem  és kesztyû szükséges.
  Õ pedig egy vörösbegy.
 Az áttelelõ vörösbegyek néha különös módon alkalmazkodnak az emberhez. Az Ormándy-kastélyba például rendszeresen bejárt egy, leült az idõsekkel tévét nézni, énekelt, "beszélgetett" a folyosókon, lejárt a konyhába torkoskodni. Egyszer majdnem az életébe került a torkosság, mert belepottyant a teáskannába, de szerencséjére gyorsan akadt egy életmentõ  öreg néne.
Vissza a lap elejére
 
 
 
 
 

ROVARÁSZTÁBOR

  A KÉE Rovartani tanszéke minden évben, július utolsó hetében rovarásztábort szervez.  A helyszín minden évben más és más, de a kötetlenség és a jó hangulat  állandó.  Az utóbbi években a Bakonyban, a Zemplénben és  idén Erdélyben jártunk. Sajnos nem volt nálam csak egy primitív fényképezõgép, úgyhogy nem tudok szép képeket mutatni rovarokról. Kárpótlásul van egy rejtvényem :
 
 

MILYEN ÁLLAT EZ?


    Segítségül annyit elárulok, hogy a Bakonyban fényképeztem és  kizárólag ezen a  kutyatejen fordult elõ, de ezen igen nagy tömegben.
    Megfejtés az Oszi_Bri@galamb.net címre küldhetõ.
 
 

Vissza a lap elejére

VISSZA A KEZDŐLAPRA
VISSZA A KEZDÕLAPRA
MAGAMRÓL
MAGAMRÓL
ÍRORSZÁGI UTUNKRÓL
UTAZÁSOK
ÉRDEMES IDEKATTINTANI
ÉRDEKES WEB-HELYEK