Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Na úvodní stránku - Na centrum sekce

Muzeum Rýmařov &

galerie Octopus

Městské muzeum Rýmařov se níže představí samo díky publikační činnosti Mgr. Jiřího Karla, ředitele této instituce. Nyní je třeba říci, že tyto stránky nejsou nikterak komerční, nejsou placené a jsou založeny na čistě osobním vztahu - na mém vztahu k exponátům uchovávaným v muzeu, neboť jsou to vesměs věci týkající se mých předků a příbuzných. Muzeum je velmi významnou institucí - je totiž především symbolem zachování minulosti a obnovení krásných, dobrých tradic.

Z těchto stránek Vás mohu především pozvat do ,,obrazárny", v níž jsou i fotografie z aktivit Muea Rýmařov a galerie Octopus.

Plán akcí na rok 2001 je k dispozici zde. Mohu nabídnout i akce již proběhlé - v roce 1999. A nyní již s Vaším svolením nechám mluvit odborníky:

 

Městské muzeum v Rýmařově založil významný regionální badatel, podnikatel a představitel města Wilhelm Ludwig roku 1901. Během své existence shromáždilo bohaté sbírky historické, etnografické, mineralogické, zoologické a jiné. Vzešly z darů obyvatel Rýmařovska, bohatých mecenášů v  čele  s  hrabětem  Františkem  Arnoštem z  Harrachu (viz texty) i krajanů ze zahraničí (Orient, Afrika, Amerika). Po roce 1945 prošel fond muzea trnitou cestou stěhování, ničení a ztrát přes zoufalý odpor vlastivědných pracovníků a jejich pokusy instituci obnovit. Zbylé torzo sbírek se mělo stát základem rýmařovského okresního muzea, než však bylo otevřeno, bylo z moci úřední roku 1958 likvidováno a sbírky zapadly do depozit institucí, jež dokázaly kulturní vakuum přežít (muzea: Národní technické, Náprstkovo, v Mikulově, Bruntále, Olomouci, archivy a galerie v Olomouci).
Obnova muzea v budově určené svému účelu již roku 1955 začala v listopadu 1991 a Galerie Octopus, jeho první část, již byla otevřena 1992 výstavou významného fotografa Bohuslava Růžičky (1922 - 1993). Do konce roku 1994 byly otevřeny postupně zbývající expozice čerpající téměř výhradně z našich nových sbírek (geologický průzkum, archeologický výzkum, dary, sběry), jež nyní obsahují asi 33 000 sbírkových předmětů a souborů. Dnes již muzeum plní všechny své funkce sběratelské, popularizační, publicistické a odborné (historie, archeologie, heraldika, etnografie, vlastivěda). Postupně se začínají vracet zbytky původních sbírek díky porozumění církve a kolegů z jiných muzeí a galerií, očekáváme, že stát konečně umožní úplný návrat původního majetku muzea, kterého bylo protiprávně zbaveno. Muzeum by nemohlo být obnoveno bez výrazného zájmu celé obce, jejích dnešních i bývalých obyvatel, bez finanční a materiálové pomoci našich sponzorů.

Expozice muzea:

Expozici historickou, jež se zabývá historií Rýmařovska od pravěku do konce 19. století. Kromě jiných přináší bohatý soubor archeologických nálezů ze 13. - 17. století, mezi nimiž  dominuje vysoké množství keramiky, kovových předmětů i zcela unikátní doklady výroby zlata z konce 13. století, dobové mince, šachové figurky z poloviny 14. století, militária i krásné výrobky hrnčířů rýmařovské renesance včetně dalších předmětů  a zajímavostí.

Expozici geologickou, která se zabývá zevrubným přehledem velkého přírodního bohatství jižního Jesenicka s řadou dokladů o jeho využívání. Vedle hornin obsahuje sbírka především doklady zlatých, stříbrných, olověných, měděných a železných rud z jednotlivých revírů, jež jsou  dnes již uzavřeny.
Filiální expozici. Je umístěna na 1. základní škole a zaměřuje se na vývoj města od 13. - 20. století a geologii. Slouží především výuce dějepisu, občanské nauky a přírodopisu na rýmařovských školách.

Galerii Octopus, která pořádá měnlivé výstavy výtvarné s akcentem na umělce severomoravské a středomoravské, ale i naše nejvýznamnější autory, pořádá též akce mezinárodní. Méně časté jsou též výstavy historické, přírodovědné či ekologické. Ročně dosahuje počtu 8 - 10 výstav.
 

Při muzeu pracují :
Společnost pro obnovu Městského muzea v Rýmařově a Volné umělecké sdružení Octopus se členy z Rýmařova, Uničova,   Šternberska a jiných míst severní Moravy
 

Otevírací doba :

po celý rok kromě ledna, mimo pondělí denně od 9. 00 - 12. 00 a 13. 00 - 16. 00 dále o nedělích a svátcích od 13. 00 - 16. 00  

Městské muzeum v Rýmařově,

Rýmařov, nám. Míru 6, tel. 0647/211770 

   
   

.......© Tomáš Tyl, 2000