Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Life, and Death, and Giants...

Бібліотека,
яка може прийти до вас додому

Україна прагне наздогнати захід через "Інтернет" - всесвітню цифрову павутину, яка вже настільки цупко обплела наше життя, призвичаївши до переваг надшвидкого отримання інформації, що без неї ми скоро почнемо задихатись. І преса все частіше дорікає українцям тим, що ще й досі нема у нас жодної цифрової бібліотеки. Он, мовляв, створюється проект "Національна електронна бібліотека" ( http://www.nbuv.gov.ua), але коли то ще буде…

Заперечення: цифрова бібліотека української літератури вже існує, і то не одна. Можливо, не в таких масштабах, як згаданий національний проект. Ледве не першим у цифровій літературній справі був Роман Косаренко, який створює бібліотеку української поезії "Поетика". Напевно, десь рік тому "Поетика" перекочувала на свою тепер постійну адресу: http://poetry.uazone.net/. На сьогодні це найпопулярніше зібрання української поезії в мережі "Інтернет".

Надзвичайно великою і цікавою є бібліотека в "Інтернетрях" (http://www.internetri.net/lib/): вона вже нараховує понад три тисячі творів. Тут подані не лише українські тексти, а й багато перекладів українською мовою. Є розділ "Віртуальні вірші", де молоді поети мають змогу винести свої твори на суд людський.

Зовсім нова ідея - проект Валерія Напиткіна (http://books.ms.km.ua/). До своєї бібліотеки він добирає твори на власний смак і розсуд; тут подана українська класика, праці по історії України, переклади на українську мову. Сторінка дуже швидко розвивається.

Ще один цікавий проект - "Інтернет"-сторінка Наталі Тисовської (https://www.angelfire.com/tn/tysovska/). Загалом бібліотека присвячена українській поезії, але є також поетичні переклади і твори історичні. Нещодавно на цій сторінці, за підтримки "Поетики", оголошено літературний конкурс на кращий твір у чотирьох напрямках: поезія, проза, переклад, дитяча література. Будемо сподіватися, що в Україні мережеві конкурси і далі популяризуватимуться.

Наведений перелік - зовсім трошки з того, що зараз відбувається на потужних серверах, які здатні донести інформацію навіть до племені тумбу-юмбу. Варто також зазначити, що всі згадані бібліотеки піклуються про непорушність авторського права.

До речі, на ринку "Петрівка", крім павільйону "Українська книжка" (пардон, їх там уже два: розділилися за тематикою), є ще кілька місць, де можна знайти досить широкий вибір української друкованої продукції: поезії (серія "Сучасна українська література"), навчальних посібників, словників. Не все так погано, як звикли нам утовкмачувати песимісти.

Тарас Самбірський

Надруковано в газеті "Українське слово", число 34, 24-27 серпня 2000 р.