Applications Exercise 2 (Page 1) | Home HWFORKIDS | Applications Exercises | Page 1 of 4 | Page 2 of 4 | Page 3 of 4 | Page 4 of 4 |
1. Solve the problems.
Click here for Example.
Answers at the end. | ![]() |
1. 16 tickets cost $240.
Find the cost of 4 tickets.
|
|
2. 5 T.V. stands cost $1285.
Find the cost of 10 T.V. stands.
|
|
3. A shopkeeper bought 17 packs of crayons at the rate of
$297 for 11 packs of crayons from a wholesale shop. How much does he pay for packs of crayons?
|
|
4. A worker earns $1710 in 10 days.
How much he will earn in 2 days?
|
|
5. 6 boxes can hold 468 apples.
How many apples can be placed in 15 boxes?
|
|
6. If Ron can travel 200 miles in 8 hours,
how many miles he can travel for 9 hours?
|
|
7. A shuttle can take 637 people in 13 trips.
In how many trips can it take 98 people?
|
|
8. Al has $162 to buy goody bags for a party.
The cost of 17 goody bags is $102.
How many goody bags he can buy with the money he have?
|
|
9. 2 packs of candies cost $16.
Find the cost of 15 packs of candies.
|
Answers:Applications Exercise - 2 (Page 1) | |
1. $60 | |
2. $2570 | |
3. $459 | |
4. $342 | |
5. 1170 | |
6. 225 miles | |
7. 2 trips | |
8. 27 bags | |
9. $120 |
Home HWFORKIDS | Applications Exercises | Page 1 of 4 | Page 2 of 4 | Page 3 of 4 | Page 4 of 4 |