Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
undefined
undefined
TOP 100

                  Lankytojai.lt - Apsikeitimo lankytojais sistema     Keywords.lt - Žodžiai jūsų svetainei

                Ten.lt - Nauji WWW adresai               Links.lt - Tik paprastos nuorodos

Ainfo-A

Home
Up
Naujienos
Sveciu knyga
Skelbimu lenta
Administracija

                                                           Ananasas

                  Sodinimas ir Auginimas

Kai ieškote augalo sodinimui, kreipkite dėmesį į augančius stiprius žalius lapelius iš skrotelės vidurio ir į bendrą "karūnos" būklę - ant vaisiaus "karūnos" esantys lapai augalui augant vis tiek nunyks. 2 cm gylyje, apspaudome, įtvirtiname ir uždedame polietileninį maišelį. Vėdiname, laistome. Laikome tol, kol pradės augti lapai iš skrotelės vidurio. Sausrą mėgsta labiau, nei įmirkusią žemę. Suaugusiam augalui užtenka 20 cm skersmens vazonėlio. Prižiūrime kaip kitas bromelijas. Galima įšaknydinti ir dekoratyvinį ananasą iš puokštės, tačiau teks sodinti ir viršutinę pusę vaisiaus. Žemė turi apsemti skrotelės pagrindą.

* Po 2-3 metų pradeda žydėti. Tai sukelti galime dirbtinai:

80 g kalcio karbido reikia 10 l vandens. Išsiburbuliavus įpilame į skrotelę apie 0,1 l. Rytojaus dieną pakartojame. Žiedas turėtų pasirodyti po 4-6 savaičių

                    Apie vaisių

 

ANANASĄ dar senovėje sukultūrino Vidurio ir Pietų Amerikos indėnai. 17 a. pabaigoje pradėtas auginti šiltnamiuose Anglijoje ir vadinamas "pineapple" (pušų obuoliai). Dabartinės ananasų plantacijos auginamus ir perdirbamus vaisius skaičiuoja dešimtimis ir šimtais milijonų, o jų veislės irgi įvairiausios - nuo mažiuko dekoratyvinio iki .didžiulio.

*Vaisiuje yra cukrų,vandens, aromatinių medžiagų, organinės rūgšties, baltymų, vitaminų A, B.,, B2, bromelino. Enzimų (fermentų) mišinys bromelinas ardo baltymus, didina skrandžio sulčių rūgštingumą, gerina virškinimą. Sultys mažina karštį, gaivina. Patariama valgyti sergantiems kepenų, skrandžio, žarnyno, širdies, inkstų ligomis. Į bromeliną šiuolaikinė medicina deda dideles viltis gydant nuo vėžio. * Neprinokę vaisiai nuodingi, sukelia viduriavimą. Besaikis prinokusių vaisių vartojimas gali sukelti smarkių virškinamojo trakto uždegimų.

*Vartojamas kaip ir kiti egzotiški vaisiai (žr. įžangą).

* Laikomas šaldytuve praranda aromatą

(info paimta iš Pagranduko)

 

                                                                             Avokada

                           Sodinimas ir Auginimas

 

Kaulavaisius patartina daiginti vandenyje, nes išdžiūvę praranda daigumą. Statome smailu galu į viršų. Pusė kaulavaisio turi būti apsemta. Į jį įsmeigiami 3 degtukai ir ant šių kojyčių stiklinėje pastatomas. Pasirodžius šakniai (apie l cm) sodiname į žemę.

2/3 kaulavaisio turi būti žemėje. Vis dar rūpinamės, kad neperdžiūtų.Po 5 savaičių išauga l ar keli stiebai. 60-ies cm ūgio sėjinukui nupjaunama viršūnė, kad šakotųsi. Reikia kasmet formuoti, genėti, dažnai purkšti vandeniu. 4-9 metais jau gali pražydėti.Vaisių susilaukia ir medeliai, augantys 30 cm skersmens gėliapuodyje.Žemė derlinga, šaknys giliai -vazonas aukštas.

                         Apie vaisių

 


Savo gimtinėje Vidurio Amerikoje avokada žinoma 8000 metų. Dabar dėl savo unikalios sudėties - vienas vertingiausių vaisių pasaulyje. Skirstoma į 3 veisles - meksikietišką (tamsūs vaisiai), gvatemališką (žalios, gruoblėtos, vertingiausios), antilų (žalios, lygios). Dar vadinama aligatorine kriauše, miško sviestu.

*Neturi cholesterolio ir turi truputėlį angliavandenių. 11 vitaminų rūšių (A, B grupės, G, D, K, C), 14 rūšių mineralinių medžiagų - daugiausiai kalio, kalcio, geležies. 15-30% augalinių riebalų.

*Minkštimas lengvai virškinamas, organizme mažina cholesterolį, stimuliuoja, manoma, kad ir kaip afrodiziakas.Veido odai ir plaukams turi regeneruojamąjį poveikį, galima daryti kaukes. Tinka sergantiems cukriniu diabetu.

*Nesunokusių vaisių apyvaisyje ir lapuose rasta toksiškų medžiagų.

*Vartojama kaip ir kiti egzotiniai vaisiai (žr. įžangoje). Taip pat gaminamos šaltos sriubos, majonezai, padažai, tepama ant baltos duonos. Teigiama, kad jei visą gyvenimą valgysite vien tik avokadas ir gersite vandenį - jausitės puikiai.

*Baigti nokti gali kambario temperatūroje, prinokusią laikome šaldytuve.

ĮDARYTA AVOKADA 

Avokadą perpjauname per pusę, išimame sėklą ir minkštimą. Smulkiai supjaustytą svogūną kepiname,pridedame sutrinto česnako,tarkuoto geltono sūrio,druskos, pipirų. Viską sumaišome su avokados minkštimu ir užpildome "kevalą". Uždedame riekelę virto kiaušinio, užtarkuojame s sūris išsilydys.Patiekiame šiltą.

(info paimta iš Pagranduko)

 

                                                                        Apelsinas

                        Sodinimas ir Auginimas

Apelsinai- lengvai namuose auginamas augalas.Sodinti galime sėklomis (norint gauti vaisių- reikia skiepyti), be to daug kur, galime nusipirkti medelių.

  Nuo pat pirmųjų dienų reikia formuoti ir karpyti, nes nekarpant, išauga ne medelis, o žolė.Karpymą gerai atlaiko.Tręšiame trąšomis citrusams.

 

Nokstantys apelsinai....

Apelsinmedis Romoje...

Info paruošė Tropicai (paveiksliukai iš ineto).

 

Siųskite e-mail tropicai@ten.lt 
Topicai©        Atnaujinta: February 04, 2003