Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András a Francia Nemzetgyűlés belgrádi látogatásra érkezett képviselőinek, 1994. VIII. 27.

(franciául: d940831afr.html)

Nagyrabecsült Képviselő Urak!

Nagy megtiszteltetés a vajdasági magyarság számára, hogy rövid belgrádi látogatásuk alatt, időt szakítanak a mi gondjaink és véleményünk megismerésére is.

Az elmúlt időszakban a vajdasági magyarság és érdekszervezete a VMDK, súlyos megpróbáltatásokat élt át. A szerb hatalom, őshonos népcsoportunkat a lélektani hadviselés legsúlyosabb formáival igyekezett megtörni. Az erőszakos mozgósítások és a nyomasztó háborús propaganda következtében, mintegy negyven ezer főleg fiatal magyar hagyta el az országot. A VMDK végső erőfeszítéssel, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága genfi igazgatójának Annemari Demmer asszonynak a segítségével tudta csak megakadályozni, hogy a szerb hatalom, a magyartöbbségű vajdasági községekbe a nemzetiségi összetétel mesterséges megváltoztatása céljából menekülteket hozzon.

Az állandó súlyos magyarellenes propaganda hatására érezhetően megromlott a polgárok egymásközötti viszonya. Ennek egyenes következménye, hogy munkanélküliség a magyarokat viszonylag súlyosabban érinti mint a szerbeket. Közben a Szerb Képviselőház 18 olyan törvényt és más előírást fogadott el, amelyben csökkentik, vagy megszüntetik a kisebbségek már meglevő jogait. A bíróságokon és a közigazgatásban csak elvétve található magyar bíró vagy tisztviselő. Valamivel jobb a helyzet a magyar többségű önkormányzatok szakszolgálataiban, ahol a maradt néhány magyar tisztviselő.

A VMDK a vajdasági magyarság érdekvédelmi szervezete még 1990-ben kimondta, hogy a vajdasági magyarok nem kívánnak részt venni a délszláv népek történelmi vitájában. A konfliktus kitörése után, az erőszakos mozgósítások ellenében, Vukovár ostroma alatt, felhívta a magyarokat, hogy ne menjenek el a háborúba.

A VMDK és a vajdasági magyarság kezdettől fogva ellenezte a háborút, mert a Párizsi Charta szellemében úgy tartják, nincs olyan érdekellentét a mai Európában amelyet csak há- borúval lehetne feloldani. Támogatjuk az összekötő csoport te vékenységét, s természetesen az általa felajánlott rendezési tervet is.

Örömmel nyugtázzuk, hogy a délszláv térség ügyeivel foglalkozó politikusok körében, mindinkább előtérbe kerül a széleskörű autonómiák gondolata. Véleményünk szerint a szeparatizmus és a nemzetállam eszméjére alapuló centralizmus között a legméltányosabb kompromisszum a politikai autonómia. A belső ellentétekkel küszködő volt szocialista államok, ha támogatják az autonómiákat, közelebb kerülnek egymáshoz, de Európához is.

A vajdasági magyarság helyzete nyílt és megoldatlan. Autonómiatörekvéseit a szerb hatalom nem akceptálja. A politikai dialógust mind a VMDK-nak, mind pedig a magyar külügyminiszternek tett ígéretek ellenére, továbbra is kerüli.

Nagyrabecsült Képviselő Urak!

A vajdasági őshonos magyarság nem kíván asszimilálódni. Politikai reintegrációra törekszik a Kárpát-medencében élő magyarsággal, de nem követel határmódosítást. Meggyőződése, hogy az általa szorgalmazott hármas autonómia nem veszélyezteti a szerb állam szuverenitását. Ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a vajdasági magyarság saját ügyeit a szerb alkotmánnyal összhangban, önállóan intézze. Az autonómia pótolhatatlan feltétele nemzeti identitásunk megőrzésének.

Tekintettel arra, hogy a VMDK és a vajdasági magyarság Szerbia demokratikus átalakulásának egyik aktív tényezője, az általa követelt autonómia megvalósítása minden bizonnyal hozzájárulna a jelenlegi válság megoldásához, s a térség stabilitásának növeléséhez is.

Mindezt szem előtt tartva arra kérjük Önöket, segítsenek céljaink megvalósításában. Különösen fontos lenne a szerb vezetés és a VMDK közötti dialógus megkezdése. Milošević elnökkel folytatott beszélgetéseink engem arról győztek meg, hogy a demokratikus kiegyezés nemcsak lehetséges, hanem mindkét fél számára kívánatos is.

Nagyrabecsüléssel:

Ada, 1994. augusztus 27-én.