BAL - Group 1
Top two proceed to Promotion Play-offs
Bottom two are relegated to Local Amateur Leagues
Each province has specific promotion/relegation rules to/from its Local Amateur Leagues
OVERALL ----------------- HOME ------ AWAY ------ TIE-BREAK
P MX G W D L F A P G F A P G F A P F A NEXT
Bayburt GÖİ 64 64 26 20 4 2 63 18 35 13 37 6 29 13 26 12 U
Dersim 55 55 26 17 4 5 50 16 33 13 32 6 22 13 18 10 3 3 3 U
Yomraspor 55 55 26 16 7 3 58 23 28 13 35 11 27 13 23 12 3 3 3 BAL
Beşikdüzüspor (-) 49 49 26 15 4 7 41 19 29 13 25 7 20 13 16 12 P/R
Trabzon Faroz (+) 47 47 26 13 8 5 40 21 30 13 28 7 17 13 12 14 R
Çayeli 44 44 26 13 5 8 39 29 20 13 21 16 24 13 18 13 BAL
Patnos 34 34 26 9 7 10 38 43 20 13 21 20 14 13 17 23 P/R
Arhavi 30 30 26 8 6 12 25 27 21 13 18 11 9 13 7 16 9 4 3 P/R
Kalkandere 30 30 26 8 6 12 42 47 14 13 20 23 16 13 22 24 4 6 5 P/R
Iğdır Gençlerbirliği 30 30 26 8 6 12 35 48 22 13 25 15 8 13 10 33 4 4 6 P/R
Karsspor 24 24 26 7 3 16 26 42 18 13 12 14 6 13 14 28 P/R
Yakutiyespor 20 20 26 4 8 14 21 41 12 13 12 15 8 13 9 26 P/R
Beşirlispor (+) 19 19 26 4 7 15 22 44 10 13 10 19 9 13 12 25 R
Göle B 7 7 26 2 1 23 17 99 7 13 11 40 0 13 6 59 R
The legend for NEXT column:
3L - Promoted to 3. Lig
BAL - Remained at BAL
P/R - Promotion/Relegation Play-offs from/to BAL/Local Leagues
R - Relegated to Local leagues
U - Undecided
Bayburt GÖİ 3L or P/R
Dersim 3L or P/R
Play-off for the 2nd place:
26.04 13:30 Dersim 1-1 Yomraspor - PK: 3-1
Tie-break:
Tie-break criteria at amateur leagues is different than tie-break criteria at professional leagues.
Overall goal differences, goals scored, and goals scored against are not a factor.
The criteria:
1 - Overall points
2 - Head-to-head points
3 - Head-to-head goal difference
4 - Head-to-head goals scored for
5 - Lesser number of games awarded against
6 - One-game play-off
WEEK 1
|
21.09 |
15:00 |
Beşirlispor |
0-1 |
Faroz |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22.09 |
14:00 |
Çayeli |
0-0 |
Kalkandere |
|
|
22.09 |
15:00 |
Bayburt GÖİ |
1-1 |
Dersim |
|
|
22.09 |
15:00 |
Göle B |
2-1 |
Arhavi |
|
|
22.09 |
15:00 |
Iğdır Gençlerbirliği |
3-2 |
Patnos |
|
|
22.09 |
15:00 |
Yakutiyespor |
2-0 |
Karsspor |
|
|
22.09 |
15:00 |
Yomraspor |
2-1 |
Beylikdüzüspor |
|
WEEK 2
|
29.09 |
13:00 |
Beşikdüzüspor |
1-0 |
Arhavi |
|
|
29.09 |
13:00 |
Faroz |
4-1 |
Yakutiyespor |
|
|
29.09 |
13:30 |
Bayburt GÖİ |
4-1 |
Göle B |
|
|
29.09 |
13:30 |
Dersim |
1-0 |
Beşirlispor |
|
|
29.09 |
13:30 |
Kalkandere |
4-1 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
29.09 |
13:30 |
Karsspor |
2-1 |
Çayeli |
|
|
29.09 |
13:30 |
Patnos |
1-2 |
Yomraspor |
|
WEEK 3
|
05.10 |
13:00 |
Beşirlispor |
0-1 |
Bayburt GÖİ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
06.10 |
13:00 |
Arhavi |
0-1 |
Patnos |
|
|
06.10 |
13:30 |
Çayeli |
1-0 |
Faroz |
|
|
06.10 |
13:30 |
Göle B |
0-4 |
Beşikdüzüspor |
|
|
06.10 |
13:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
3-2 |
Karsspor |
|
|
06.10 |
13:30 |
Yakutiyespor |
1-2 |
Dersim |
|
|
06.10 |
13:30 |
Yomraspor |
3-2 |
Kalkandere |
|
WEEK 4
|
12.10 |
13:00 |
Beşirlispor |
3-2 |
Göle B |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13.10 |
13:00 |
Faroz |
2-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
13.10 |
13:30 |
Bayburt GÖİ |
2-0 |
Yakutiye |
|
|
13.10 |
13:30 |
Dersim |
0-1 |
Çayeli |
|
|
13.10 |
13:30 |
Kalkandere |
1-2 |
Arhavi |
|
|
13.10 |
13:30 |
Karsspor |
0-1 |
Yomraspor |
|
|
13.10 |
13:30 |
Patnos |
0-1 |
Beşikdüzüspor |
|
WEEK 5
|
27.10 |
13:30 |
Arhavi |
1-0 |
Karsspor |
|
|
27.10 |
13:30 |
Beşikdüzüspor |
2-0 |
Kalkandere |
|
|
27.10 |
13:30 |
Çayeli |
0-1 |
Bayburt GÖİ |
|
|
27.10 |
13:30 |
Göle B |
1-4 |
Patnos |
|
|
27.10 |
13:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
0-0 |
Patnos |
|
|
27.10 |
13:30 |
Yakutiye |
0-0 |
Beşirlispor |
|
|
27.10 |
13:30 |
Yomraspor |
0-0 |
Faroz |
|
WEEK 6
|
03.11 |
11:00 |
Beşirlispor |
0-1 |
Çayeli |
|
|
03.11 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
5-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
03.11 |
12:30 |
Dersim |
3-1 |
Yomraspor |
|
|
03.11 |
12:30 |
Kalkandere |
0-0 |
Patnos |
|
|
03.11 |
12:30 |
Karsspor |
1-0 |
Beşikdüzüspor |
|
|
03.11 |
12:30 |
Yakutiye |
1-0 |
Göle B |
|
|
03.11 |
13:30 |
Faroz |
1-0 |
Arhavi |
|
WEEK 7
|
10.11 |
12:30 |
Arhavi |
1-0 |
Dersim |
|
|
10.11 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
1-1 |
Faroz |
|
|
10.11 |
12:30 |
Çayeli |
2-0 |
Yakutiyespor |
|
|
10.11 |
12:30 |
Göle B |
1-7 |
Kalkandere |
|
|
10.11 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
0-2 |
Beşirlispor |
|
|
10.11 |
12:30 |
Patnos |
4-2 |
Karsspor |
|
|
10.11 |
12:30 |
Yomraspor |
1-4 |
Bayburt GÖİ |
|
WEEK 8
|
16.11 |
12:30 |
Faroz |
3-0 |
Patnos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17.11 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
1-0 |
Arhavi |
|
|
17.11 |
12:30 |
Çayeli |
5-1 |
Göle B |
|
|
17.11 |
12:30 |
Dersim |
0-1 |
Beşikdüzüspor |
|
|
17.11 |
12:30 |
Karsspor |
0-1 |
Kalkandere |
|
|
17.11 |
12:30 |
Yakutiyespor |
1-1 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
17.11 |
13:00 |
Beşirlispor |
0-4 |
Yomraspor |
|
WEEK 9
|
24.11 |
12:30 |
Arhavi |
1-1 |
Beşirlispor |
|
|
24.11 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
0-1 |
Bayburt GÖİ |
|
|
24.11 |
12:30 |
Göle B |
0-4 |
Karsspor |
|
|
24.11 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
1-1 |
Karsspor |
|
|
24.11 |
12:30 |
Kalkandere |
1-1 |
Faroz |
|
|
24.11 |
12:30 |
Patnos |
2-1 |
Dersim |
|
|
24.11 |
12:30 |
Yomraspor |
0-0 |
Yakutiyespor |
|
WEEK 10
|
30.11 |
13:00 |
Beşirlispor |
0-0 |
Beşikdüzüspor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
01.12 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
2-0 |
Patnos |
|
|
01.12 |
12:30 |
Çayeli |
2-3 |
Yomraspor |
|
|
01.12 |
12:30 |
Dersim |
4-0 |
Kalkandere |
No spectators |
|
01.12 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
6-1 |
Göle B |
|
|
01.12 |
12:30 |
Yakutiye |
0-0 |
Arhavi |
|
|
01.12 |
13:00 |
Faroz |
3-1 |
Karsspor |
|
WEEK 11
|
08.12 |
12:30 |
Arhavi |
1-3 |
Çayeli |
|
|
08.12 |
12:30 |
Göle B |
1-2 |
Faroz |
|
|
08.12 |
12:30 |
Kalkandere |
2-1 |
Bayburt GÖİ |
|
|
08.12 |
12:30 |
Karsspor |
1-1 |
Dersim |
|
|
08.12 |
12:30 |
Patnos |
|
Beşirlispor |
ppd - weather |
|
08.12 |
12:30 |
Yomraspor |
6-1 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
08.12 |
13:00 |
Beşikdüzüspor |
4-0 |
Yakutiyespor |
|
WEEK 12
|
15.12 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
1-0 |
Karsspor |
|
|
15.12 |
12:30 |
Çayeli |
1-2 |
Beşikdüzü |
|
|
15.12 |
12:30 |
Dersim |
1-0 |
Faroz |
|
|
15.12 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
Arhavi |
ppd |
|
15.12 |
12:30 |
Yakutiye |
1-1 |
Patnos |
|
|
15.12 |
13:30 |
Yomraspor |
8-0 |
Göle B |
|
|
15.12 |
13:30 |
Beşirlispor |
1-1 |
Kadirli |
|
WEEK 13 - End of First Half
|
22.12 |
12:30 |
Arhavi |
0-0 |
Yomraspor |
|
|
22.12 |
12:30 |
Göle B |
1-6 |
Dersim |
|
|
22.12 |
12:30 |
Kalkandere |
1-2 |
Yakutiye |
|
|
22.12 |
12:30 |
Karsspor |
1-2 |
Beşirlispor |
|
|
22.12 |
12:30 |
Patnos |
0-1 |
Çayeli |
|
|
22.12 |
13:00 |
Beşikdüzüspor |
2-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
22.12 |
13:00 |
Faroz |
0-0 |
Bayburt GÖİ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
POSTPONED GAMES |
|
|
|
|
25.12 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
2-0 |
Arhavi |
ppd from 08.12 |
|
25.12 |
12:30 |
Patnos |
2-1 |
Beşirlispor |
ppd from 08.12 |
1. Grup's Table at the Half
OVERALL ----------------- HOME ------ AWAY ------ TIE-BREAK
CUP P MX G W D L F A P G F A P G F A P F A
Bayburt GÖİ 32 71 13 10 2 1 24 4 19 7 16 1 13 6 8 3
Beşikdüzüspor (-) 26 65 13 8 2 3 19 6 13 6 10 2 13 7 9 4
Faroz (+) 25 64 13 7 4 2 18 7 16 6 13 2 9 7 5 5 1 0 0
Yomraspor 25 64 13 7 4 2 30 14 12 7 19 8 13 6 11 6 1 0 0
Çayeli 22 61 13 7 1 5 19 14 9 7 11 10 13 6 8 4
Dersim 21 60 13 6 3 4 20 10 12 6 9 3 9 7 11 7
Kalkandere 19 58 13 5 4 4 23 17 8 6 9 7 11 7 14 10
Patnos 17 56 13 5 2 6 17 18 9 6 9 8 8 7 8 10
Iğdır Gençlerbirliği 15 54 13 4 3 6 18 28 14 7 15 8 1 6 3 20
Yakutiyespor 14 53 13 3 5 5 9 17 10 7 6 4 4 6 3 13
Beşirlispor (+) 13 52 13 3 4 6 10 15 5 7 4 10 8 6 6 5
Arhavi 12 51 13 3 3 7 7 13 8 6 4 5 4 7 3 8
Karsspor 10 49 13 3 1 9 14 20 7 6 5 6 3 7 9 14
Göle B 3 42 13 1 0 12 10 55 3 7 6 28 0 6 4 27
WEEK 14
|
19.01 |
12:30 |
Arhavi |
8-0 |
Göle B |
|
|
19.01 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
2-0 |
Yomraspor |
|
|
19.01 |
12:30 |
Dersim |
3-1 |
Bayburt GÖİ |
|
|
19.01 |
12:30 |
Kalkandere |
1-2 |
Çayeli |
|
|
19.01 |
12:30 |
Karsspor |
0-0 |
Yakutiyespor |
|
|
19.01 |
12:30 |
Patnos |
2-2 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
19.01 |
12:30 |
Trabzon Faroz |
2-0 |
Beşirlispor |
|
WEEK 15
|
25.01 |
12:30 |
Yakutiye |
1-2 |
Trabzon Faroz |
|
|
25.01 |
13:30 |
Beşirlispor |
0-0 |
Dersim |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26.01 |
12:30 |
Arhavi |
0-0 |
Beşikdüzüspor |
|
|
26.01 |
12:30 |
Çayeli |
1-0 |
Karsspor |
|
|
26.01 |
12:30 |
Göle B |
0-2 |
Bayburt GÖİ |
|
|
26.01 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
1-1 |
Kalkandere |
|
|
26.01 |
12:30 |
Yomraspor |
3-0 |
Patnos |
|
WEEK 16
|
01.02 |
12:30 |
Patnos |
0-0 |
Arhavi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
02.02 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
6-1 |
Beşirlispor |
|
|
02.02 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
3-0 |
Göle B |
|
|
02.02 |
12:30 |
Dersim |
1-0 |
Yakutiye |
|
|
02.02 |
12:30 |
Kalkandere |
0-4 |
Yomraspor |
|
|
02.02 |
12:30 |
Karsspor |
1-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
02.02 |
13:00 |
Trabzon Faroz |
0-0 |
Çayeli |
|
WEEK 17
|
08.02 |
12:30 |
Yakutiye |
2-2 |
Bayburt GÖİ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
09.02 |
12:30 |
Arhavi |
1-0 |
Kalkandere |
|
|
09.02 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
2-2 |
Patnos |
|
|
09.02 |
12:30 |
Çayeli |
1-2 |
Dersim |
|
|
09.02 |
12:30 |
Göle B |
1-1 |
Beşirlispor |
|
|
09.02 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
1-1 |
rabzon Faroz |
|
|
09.02 |
12:30 |
Yomraspor |
3-1 |
Karsspor |
|
WEEK 18
|
15.02 |
11:30 |
Beşirlispor |
1-3 |
Yakutiye |
|
|
15.02 |
14:00 |
Faroz |
1-1 |
Yomraspor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16.02 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
1-0 |
Çayeli |
|
|
16.02 |
12:30 |
Dersim |
5-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
16.02 |
12:30 |
Kalkandere |
2-3 |
Beşikdüzüspor |
|
|
16.02 |
12:30 |
Karsspor |
1-0 |
Arhavi |
|
|
16.02 |
12:30 |
Patnos |
4-1 |
Göle B |
|
WEEK 19
|
23.02 |
12:30 |
Arhavi |
0-2 |
Faroz |
|
|
23.02 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
2-0 |
Karsspor |
|
|
23.02 |
12:30 |
Çayeli |
2-1 |
Beşirlispor |
|
|
23.02 |
12:30 |
Göle B |
1-0 |
Yakutiyespor |
|
|
23.02 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
1-2 |
Bayburt GÖİ |
|
|
23.02 |
12:30 |
Patnos |
2-3 |
Kalkandere |
|
|
23.02 |
12:30 |
Yomraspor |
2-0 |
Dersim |
|
WEEK 20
|
02.03 |
11:30 |
Beşirlispor |
|
Iğdır Gençlerbirliği |
halted after 81' while 1-2 |
|
02.03 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
2-2 |
Yomraspor |
|
|
02.03 |
12:30 |
Dersim |
3-1 |
Arhavi |
|
|
02.03 |
12:30 |
Kalkandere |
4-0 |
Göle B |
|
|
02.03 |
12:30 |
Karsspor |
1-3 |
Patnos |
|
|
02.03 |
12:30 |
Yakutiyespor |
1-2 |
Çayeli |
|
|
02.03 |
14:00 |
Faroz |
2-1 |
Beşikdüzüspor |
|
WEEK 21
|
08.03 |
12:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
4-0 |
Yakutiye |
|
|
08.03 |
12:30 |
Yomraspor |
4-0 |
Beşirlispor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
09.03 |
12:30 |
Arhavi |
1-3 |
Bayburt GÖİ |
|
|
09.03 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
0-1 |
Dersim |
|
|
09.03 |
12:30 |
Göle B |
2-5 |
Çayeli |
|
|
09.03 |
12:30 |
Kalkandere |
2-3 |
Karsspor |
|
|
09.03 |
14:00 |
Patnos |
1-0 |
Faroz |
|
WEEK 22
|
16.03 |
12:30 |
Bayburt GÖİ |
2-0 |
Beşikdüzüspor |
|
|
16.03 |
12:30 |
Çayeli |
5-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
16.03 |
12:30 |
Dersim |
4-1 |
Patnos |
|
|
16.03 |
12:30 |
Karsspor |
1-0 |
Göle B |
|
|
16.03 |
12:30 |
Yakutiye |
0-1 |
Yomraspor |
|
|
16.03 |
13:00 |
Beşirlispor |
0-1 |
Arhavi |
|
|
16.03 |
13:00 |
Faroz |
3-1 |
Kalkandere |
|
WEEK 23
|
25.03 |
12:30 |
Arhavi |
3-1 |
Yakutiyespor |
|
|
25.03 |
12:30 |
Beşikdüzüspor |
3-2 |
Beşirlispor |
|
|
25.03 |
12:30 |
Göle B |
1-2 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
25.03 |
12:30 |
Kalkandere |
0-3 |
Dersim |
|
|
25.03 |
12:30 |
Karsspor |
1-1 |
Faroz |
|
|
25.03 |
12:30 |
Patnos |
0-4 |
Bayburt GÖİ |
|
|
25.03 |
12:30 |
Yomraspor |
1-1 |
Çayeli |
|
WEEK 24
|
05.04 |
13:30 |
Beşirlispor |
1-1 |
Patnos |
|
|
05.04 |
13:30 |
Yakutiyespor |
0-2 |
Beşikdüzüspor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
06.04 |
13:30 |
Bayburt GÖİ |
5-1 |
Kalkandere |
|
|
06.04 |
13:30 |
Çayeli |
1-1 |
Arhavi |
|
|
06.04 |
13:30 |
Dersim |
2-0 |
Karsspor |
|
|
06.04 |
13:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
1-2 |
Yomraspor |
|
|
06.04 |
13:30 |
Trabzon Faroz |
7-1 |
Göle B |
|
WEEK 25
|
13.04 |
13:30 |
Arhavi |
1-0 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
|
13.04 |
13:30 |
Beşikdüzüspor |
3-0 |
Çayeli |
|
|
13.04 |
13:30 |
Göle B |
0-2 |
Yomraspor |
|
|
13.04 |
13:30 |
Kalkandere |
2-1 |
Beşirlispor |
|
|
13.04 |
13:30 |
Karsspor |
2-4 |
Bayburt GÖİ |
|
|
13.04 |
13:30 |
Patnos |
3-2 |
Yakutiyespor |
|
|
13.04 |
13:30 |
Trabzon Faroz |
0-1 |
Dersim |
|
WEEK 26 - End of Regular Season
|
19.04 |
13:30 |
Beşirlispor |
4-1 |
Karsspor |
|
|
19.04 |
13:30 |
Yakutiyespor |
2-2 |
Kalkandere |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20.04 |
13:30 |
Çayeli |
|
Patnos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21.04 |
13:30 |
Bayburt GÖİ |
|
Trabzon Faroz |
|
|
21.04 |
13:30 |
Dersim |
|
Göle B |
|
|
21.04 |
13:30 |
Iğdır Gençlerbirliği |
|
Beşikdüzüspor |
|
|
21.04 |
13:30 |
Yomraspor |
|
Arhavi |
|
|